Նոյեմբերի 23-30-ը Երևանում անցկացվելու է Երիտասարդ ռեժիսորների 6-րդ հանրապետական փառատոնը: Այս տարի փառատոնին մասնակցելու են 9 ներկայացումներ, այդ թվում և Գյումրու ու Վանաձորի թատրոնների երիտասարդ ռեժիսորներից: Այն կազմակերպել է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը (ՀԹԳՄ) ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
ՀԹԳՄ քարտուղար Սոնա Մելոյանը նշեց, որ փառատոնի ընթացքում տեղի են ունենալու երկու ներկայացումների` Լիլիթ Մելիքյանի «Մահը թակում է դուռը» և Հենրիկ Քոչարյանի «Զգուշացեք, կանայք են» պրեմիերաները: Փառատոնին մասնակցելու են նաև Գոռ Մարգարյանի «Լյուսիեն Լյուկ», Զարուհի Անտոնյանի «Թևավորը», Իրա Հարությունյանի «Գայլն ու յոթ ուլիկները», Գոհար Փոքրիկյանի «Ուրիշ մարդը», Սամսոն Մովսիսյանի «Քիթը», Լյուդվիգ Հարությունյանի «Բլեզ» և Սարգիս Մանուկյանի «Խիստ սիրահարված տաքսիստը» ներկայացումները:
Ներկայացումներից հետո սպասվում են քննարկումներ, որոնց այս տարի մասնակցելու են նաև ԵՊՀ արվեստաբանության ամբիոնի մագիստրոսները: Նախորդ տարիներին քննարկումներն ընթանում էին փակ, իսկ այս տարի այն լինելու է բաց և հանդիսատեսը նույնպես կարող է մասնակցել և հայտնել իր կարծիքը: Փառատոնի կազմակերպիչները հույս ունեն, որ բանավեճերը կընթանան հարթ և առողջ մթնոլորտում: Ամենից շատ 14 ներկայացում է մասնակցել: Օտարերկրյա հյուրերը միշտ հիացել են, որ Հայաստանի նման ոչ թատերական երկրում այսքան երիտասարդ և բարձրորակ ռեժիսորներ կան: Անցած տարիների ընթացքում փառատոնին մասնակցած ռեժիսորները հրավիրվել են արտերկիր: Սոնա Մելոյանը նաև նշեց, որ Վանաձորի թատրոնը փառատոնին կմասնակցի իր քաղաքում, իսկ Գյումրու թատրոնը ներկայացումը հանդիսատեսի դատին կհանձնի Երևանում:
Փառատոնի մասնակից Գոռ Մարգարյանը նշեց, որ Հայաստանի նման երկրներ ԱՊՀ-ում քիչ են, որ թույլ են տալիս երիտասարդ ռեժիսորներին ստեղծագործել և ինքնադրսևորվել պրոֆեսիոնալ բեմում: Նա, ով մասնակցել է Մոսկվայում Չեխովյան փառատոնի ամառային դպրոցին, նշեց, որ Հայաստանն այդտեղ ներկայանում է ռեժիսորներով, մինչ դեռ մյուս երկրները` միայն դերասաններով:
Փառատոնը հիմնադրվել է 2006 թ-ին ՀԹԳՄ -ի կողմից, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Երվանդ Ղազանչյանի նախաձեռնությամբ: Փառատոնին կարող են մասնակցել մինչև 35 տարեկան ռեժիսորներ:

23 Ноябрь 2011 - 10:19 AMT
С 23 по 30 ноября в Ереване пройдет 6-ой республиканский фестиваль молодых режиссеров. В этом году в фестивале примут участие 9 спектаклей, в том числе и спектакли молодых режиссеров театров Гюмри и Ванадзора. Фестиваль организован при содействии Союза театральных деятелей Армении и Министерством культуры РА.
Секретарь Союза театральных деятелей Армении Сона Мелоян отметила, что в ходе фестиваля состоятся также премьеры двух спектаклей: “Смерть стучится в дверь” Лилит Меликян и “Осторожно, женщины!” Генрика Кочаряна. В фестивале также примут участие спектакли “Люсьен Люк” Гора Маркаряна, “Окрыленный” Заруи Антонян, “Волк и семеро козлят” Ирины Арутюнян, “Другой человек” Гоар Покрикян, “Нос” Самсона Мовсисяна, “Блез” Людвига Арутюняна и “Сильно влюбленный таксист” Саркиса Манукяна.
После спектаклей состоятся обсуждения, в которых в этом году примут участие и магистранты кафедры искусствоведения Ереванского госуниверситета. В предыдущие годы обсуждения были закрытыми, в этом году решено проводить открытые обсуждения, в которых сможет участвовать и выражать свое мнение и зритель. Организаторы фестиваля надеются, что дискуссии пройдут гладко и в здоровой атмосфере. Зарубежные гости всегда восхищались наличием такого числа талантливых молодых режиссеров в такой нетеатральной стране, как Армения. Режиссеры, участвовавшие в фестивале прошлого года, получили приглашения из-за рубежа.
Участник фестиваля Гор Маркарян отметил, что в СНГ мало стран, подобных Армении, которая позволяет молодым режиссерам свободно творить и самовыражаться на профессиональной сцене. Он также отметил, что в отличие от других стран, Армения отныне будет представлена не только своими актерами, но и режиссерами. Фестиваль основан в 2006 году Союзом театральных деятелей Армении и по инициативе народного артиста РА, профессора Ерванда Казанчяна. В фестивале могут принять участие режиссеры , которым не исполнилось 35 лет.