Հայաստանի Պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը Երևանում նոյեմբերի 23-ին լրագրոների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ նրանք չունեն բավականին միջոցներ միջազգային մրցաշարերում հանդես գալու համար:
«Ամեն տարի Հայաստանի կառավարությունը 9 մլն դրամ է հատկացնում 4 հասարակական կազմակերպություններին, որոնցից մեկը մերն է: 3 մլն դրամով մենք ամեն տարի կազմակերպում ենք Պարալիմպիկ փառատոնը, որի շրջանակներում մոտ 70 հաշմանդամ մարզիկ 3 օրվա ընթացքում մրցում են սպորտի 6 մարզաձևերում», ասաց Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, ՄԱԷ-ում միջազգային ծանրամարտի մրցաշարին մասնակցելու համար, որտեղ Գրետա Վարդանյանը վաստակեց արծաթե մեդալ և լոնդոնյան Պարալիմպիկ խաղերի ուղեգիր դիմել էին վարչապետին: «Բայց մենք ամեն անգամ չենք կարող դիմել պաշտոնյաներին և տարբեր կազմակերպություններին: Մենք 1996 թ-ից մասնակցում ենք Պարալիմպիկ խաղերին, և կարող եմ ասել, որ մեր կառավարությունը բավարար ուշադրություն չի դարձնում Պարալիմպիկ մարզաձևերին»:
Պարալիմպիկ կոմիտեի ղեկավարը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ, որտեղ նշվում են Պարալիմպիկ մարզաձևերի զարգացման ուղղություններն ու մեխանիզմները: «Մենք փորձում ենք այնպես անել, որ մարզիկների և հաշմանդամ մարզիկների պետական պարգևները լինեն հավասար»,-հավելել է նա:

On November 23, President of Armenian Paralympic Committee Hakob Abrahamyan said that the Committee lacks relevant funds to participate in international tournaments.
“Armenian government annually allocates AMD 9 mln to 4 non-governmental organizations, including Paralympic Committee. We annually assign AMD 3 mln to organize paralympic festival, in the framework of which about 70 disabled sportsmen have performed in 6 kinds of sports for 3 years,” Abrahamyan said.
According to him, Armenian Prime Minister rendered assistance for Armenian representatives’ participation in a tournament in UAE, where Greta Vardanyan won a silver medal and qualified London Paralympics.
“Though Armenia has participated in Paralympic Games since 1996, our government does not pay enough attention to paralympic sports,” Abrahamyan said.
He noted that a concept is being developed to indicate spheres and mechanisms for the development of Paralympic sports in Armenia.