Հայաստանի Պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը Երևանում նոյեմբերի 23-ին լրագրոների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ նրանք չունեն բավականին միջոցներ միջազգային մրցաշարերում հանդես գալու համար:
«Ամեն տարի Հայաստանի կառավարությունը 9 մլն դրամ է հատկացնում 4 հասարակական կազմակերպություններին, որոնցից մեկը մերն է: 3 մլն դրամով մենք ամեն տարի կազմակերպում ենք Պարալիմպիկ փառատոնը, որի շրջանակներում մոտ 70 հաշմանդամ մարզիկ 3 օրվա ընթացքում մրցում են սպորտի 6 մարզաձևերում», ասաց Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, ՄԱԷ-ում միջազգային ծանրամարտի մրցաշարին մասնակցելու համար, որտեղ Գրետա Վարդանյանը վաստակեց արծաթե մեդալ և լոնդոնյան Պարալիմպիկ խաղերի ուղեգիր դիմել էին վարչապետին: «Բայց մենք ամեն անգամ չենք կարող դիմել պաշտոնյաներին և տարբեր կազմակերպություններին: Մենք 1996 թ-ից մասնակցում ենք Պարալիմպիկ խաղերին, և կարող եմ ասել, որ մեր կառավարությունը բավարար ուշադրություն չի դարձնում Պարալիմպիկ մարզաձևերին»:
Պարալիմպիկ կոմիտեի ղեկավարը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ, որտեղ նշվում են Պարալիմպիկ մարզաձևերի զարգացման ուղղություններն ու մեխանիզմները: «Մենք փորձում ենք այնպես անել, որ մարզիկների և հաշմանդամ մարզիկների պետական պարգևները լինեն հավասար»,-հավելել է նա:

Президент Паралимпийского комитета Армении Акоп Абраамян в Ереване во время встречи с журналистами 23 ноября сказал, что у них нет достаточно средств, чтобы выступить на международных турнирах.
“Каждый год правительство Армении выделяет 9 млн драмов 4 общественным организациям, и одна из них наша. С 3 млн драмами мы каждый год организуем Паралимпийский Фестиваль, в рамках которoго около 70 спортсменов-инвалидов в течение 3 дней соревнуются в 6 видах спорта”,- сказал Абраамян.
По его словам, для участия в международном турнире по тяжелой атлетике в ОАЭ, где Грета Варданян завоевала серебро и путевку на лондонские Паралимпийские игры, им помог премьер-министр Армении, к которому обратились с просьбой: “Но каждый раз мы не можем обращаться к разным организациям и чиновникам. Мы с 1996 года принимаем участие в Параилмпийских играх, и могу сказать, что наше правительство не выделяет достаточного внимания Паралимпийским видам спорта”.
Глава Параилмпийского комитета отметил, что ведутся работы над концепцией, в которой указаны направления и механизмы для развития Паралимпийских видов спорта в Армении. “Стараемся сделать так, чтобы государственное вознаграждение спортсменов и спортсменов с ограниченными возможностями были равными”,- добавил он.