Նոյեմբերի 17-ից 20-ը Իտալիայի Պաէստում (Paestum) քաղաքում` հայտնի հնագիտական տեսավայրում, տեղի է ունեցել Հնագիտական զբոսաշրջիկության միջերկրական XIV-րդ ցուցահանդես-տոնավաճառը (Borsa Mediterranea del Turismo Archeologico), որին Իտալիայում ՀՀ դեսպանության մասնակցությամբ և ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ներկայացված էր Հայաստանի տաղավարը:
Այս ամենամյա միջոցառմանը, որն անցկացվում է Իտալիայի նախագահի բարձր հովանու ներքո, իրենց մասնակցությունն են բերել 200-ից ավելի հնագիտական զբոսաշրջության ընկերություններ 22 երկրներից:
Հայկական տաղավարում Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային և հնագիտական ժառանգությունից զատ ներկայացված էին Հայ գրատպության 500-ամյա հոբելյանի շրջանակներում կայանալիք միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվական նյութեր:
Ցուցահանդեսի ավարտին Հնագիտական զբոսաշրջիկության տնօրինությունը պաշտոնապես հաստատեց ՀՀ դեսպանության հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որ գալիք XV-րդ ցուցահանդեսին Հայաստանին շնորհվում է Պաշտոնական հյուրի (Official Guest) կարգավիճակ, ինչն ընձեռում է մասնակցության ավելի ընդլայնված հնարավորություններ և կենտրոնական դերակատարություն:

17-20 ноября в известном археологическом местечке в итальянском городе Паэстум (Paestum) прошла 14-ая средиземноморская выставка-ярмарка Археологического туризма (Borsa Mediterranea del Turismo Archeologico). При участии МИД Армении и содействии министерства культуры РА, на выставке был представлен павильон Армении.
В выставке, которая проходит под патронажем президента Италии, приняли участие более 200 компаний занимающихся археологическим туризмом из 22 стран мира.
В армянском павильоне помимо богатого историко-культурного и археологического наследия, были представлены информационные материалы мероприятий посвященных 500-летию начала книгопечатания в Армении.
После завершения выставки дирекция археологического туризма официально подтвердила данное ранее армянскому посольству обещание предоставить Армении на 15-й выставке статус официального гостя (Official Guest), что дает более широкие возможности для участия.