Նոյեմբերի 29-ին ամերիկաբնակ դաշնակահարուհի Սոֆյա Մելիքյանը մենահամերգ է ունենալու Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, որտեղ իր երկրպագուներին ներկայացնելու է Ֆորեի և Լիստի ստեղծագործությունները: Ավելի վաղ նշվել էր, որ համերգը կայանալու է Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, սակայն պլանները փոխվել են և համերգի վայրը տեղափոխվել է Ֆիլհարմոնիայի մեծ համերգասրահ:
Սոֆյա Մելիքյանը ծնվել է Երևանում, սովորել Չայկովսկու անվան դպրոցում, Անահիտ Շահբազյանի դասարանում: 1994 թ-ին տեղափոխվել է Իսպանիա, սովորել Մադրիդի արքայական կոնսերվատորիայում: Այժմ նա ապրում է Նյու Յորքում: Մասնակցել է Վիտալի Մարգուլիսի. Ջոն Օ’Քոնորի և այլ երաժիշտների վարպետության դասերին:
Մասնակցել է բազմաթիվ փառատոների և մրցույթների և տարել բազմաթիվ հաղթանակներ և ստացել մի շարք առաջարկներ:

24 Ноябрь 2011 - 13:36 AMT
29 ноября американская пианистка армянского происхождения Софья Меликян с сольным концертом выступит в ереванском концертном зале им. Арама Хачатуряна. Она представит своим поклонникам произведения Форе и Листа. Ранее было отмечено, что концерт состоится в Доме камерной музыки им. Комитаса, однако, планы изменились, и мероприятие пройдет в Большом зале филармонии.
Софья Меликян родилась в Ереване, училась в музыкальной школе им. Чайковского. В 1994 году она переехала в Испанию, училась в Королевской консерватории Мадрида. В настоящее время она проживает в Нью-Йорке. Принимала участие в мастер-классах Виталия Моргулиса, Джона О’Коннора и других музыкантов. Софья Меликян является победителем множества различных конкурсов и фестивалей.