Հայազգի աշխարհահռչակ սոպրանո Իզաբել Բայրաքդարյանը նոյեմբերի 28-ին մենահամերգ է ունենալու Սիդնեյ քաղաքի «Մերի Ուինսփեր» կենտրոնում: Չնայած, որ համերգին դեռ մնացել է մի քանի օր, բոլոր տոմսերն արդեն սպառվել են:
Սիդնեյի համերգում Բայրաքդարյանը բացի Լիստի, Բերլիոզի, Ռոսսինիի, Ֆալայի և այլ հեղինակների ստեղծագործություններից կատարելու է նաև հայկական ժողովրդական երգեր:
«Դա շատ խորն է, զգայական, և իմ ինքնության մի մասն է», իր հարցազրույցի ժամանակ ասել է Բայրաքդարյանը Կոմիտաս Վարդապետի մասին խոսելիս, հայտնում է timescolonist-ը:
Իզաբել Բայրաքդարյանը ծնվել է 1974 թ-ին Լիբանանում: Վաղ մանկությունից երգել է Լիբանանի հայկական եկեղեցական երգչախմբում եւ ծնողների հետ Կանադա տեղափոխվելուց հետո շարունակել է ելույթ ունենալ Տորոնտոյի հայկական եկեղեցական երգչախմբում: Միաժամանակ ուսանելով օպերային երգն ու բիոինժեներիան` որպես հիմնական մասնագիտություն` Իզաբելն ընտրեց երգը եւ չսխալվեց: Ուսման ավարտից քիչ առաջ նրա երգեցողությունը Ռավենիայի փառատոնին լսեցին Չիկագոյի Lyric Opera-ի ղեկավարները, եւ արդյունքում երգչուհին հրավիրվեց մասնակցելու Ուիլյամ Բոլկոմի «A View From The Bridge» օպերային: Նա մեծ հաջողության է հասել 2000 թ-ին Պլասիդո Դոմինգոյի Օպերալիա մրցույթում հաղթելուց հետո: Նա կատարել է «Մատանիների տիրակալը: երկու աշտարակ» և Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմերի երգերը: Ելույթ է ունեցել աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում (Մետրոպոլիտան, Լա Սկալա և այլն): Ներկայացված է եղել հեղինակավոր «Գրեմմի» մրցանակին:

Известная канадская певица армянского происхождения, сопрано Изабель Байракдарян 28 ноября с сольным концертом выступит в Центре “Мэри Уинстер” в Сиднее. Несмотря на то, что до концерта еще осталось несколько дней, все билеты уже распроданы.
В концерте в Сиднее Байракдарян, помимо произведений Листа, Берлиоза, Россини, Фалла и других композиторов, исполнит армянские народные песни.
“Это очень глубоко, возвышенно, это – как часть меня”, – сказала Изабель Байракдарян о творчестве Комитаса, пишет timescolonist.
Изабель Байракдарян родилась в 1974 году в Ливане. С раннего детства пела в церковном хоре армянской церкви в Ливане. После переезда вместе с родителями в Канаду она продолжила петь в церковном хоре армянской церкви в Торонто. Изабель Байракдарян одновременно изучала оперное пение и занималась биоинженерией, как основной профессией. Однако Изабель выбрала пение и не ошиблась. Ее исполнение услышали руководители Lyric Opera в Чикаго во время фестиваля в Равинии и пригласили певицу принять участие в опере Уильяма Болкома “A View From The Bridge”. Большого успеха она добилась после победы в конкурсе “Пласидо Доминго Operalia ” в 2000 году. Она является исполнительницей синглов к кинофильмам “Властелин колец. Две башни” и “Арарат” Атома Эгояна. Певица выступала на известных сценах (Метрополитан, Ла Скала и др.), была представлена на премию “Грэмми”.