Հայտնի ջութակահար Արա Մալիքյանի գլխավորած «Պագանինի» շոուն դեկտեմբերի 7-ին ելույթ է ունենալու Ստամբուլում, հաղորդում է թուրքական Zaman-ը: Լիբանանում ծնված Արա Մալիքյանը, ով այժմ ապրում է Իսպանիայում, ասում է, որ մարդիկ վախենում են լսել դասական երաժշտություն, որովհետև գտնում են, որ չեն հասկանա այն: «Հումորի և դասական երաժշտության միաձուլումը դասական երաժշտությունը հասանելի դարձնելու բազմաթիվ ճանապարհներից մեկն է», գտնում է Մալիքյանը: «Դասական երաժշտությունն այնքան լուրջ է և ճիշտ, որ երիտասարդները չեն նույնացնում այն իրենց հետ», հավելում է նա:
«Պագանինի» շոուն ստեղծվել է 2007 թ-ին և ներկայացվել գրեթե ողջ աշխարհում: Շոուի հիմնադիրն է ջութակահար Արա Մալիքյանը: Նախագծում աշխատում են նաև ջութակահարներ Էդուարդո Օրտեգան և Ֆերնանդո Կլեմենտեն և թավջութակահար Գարտխոտ Օրտիսը: Նրանք ելույթ են ունենում Շոպենի, Ֆալան, Պախելբելի, Մոցարտի, Պագանինիի և այլ հռչակավոր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով, ռոք և ազգային վերամշակումներով: Բացի դրանից, նրանք վերը նշված կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները կատարում են հումորով:

Шоу под названием “Паганини”, возглавляемое известным армянским скрипачом Ара Маликяном, состоится 7 декабря в Стамбуле, сообщает турецкая Zaman. Ара Маликян, родившийся в Ливане, в настоящее время проживает в Испании. Он говорит, что люди боятся слушать классическую музыку, ошибочно считая, что они могут не понять ее. “Одним из множества способов сделать классическую музыку более доступной и популярной – это создать своеобразное переплетение юмора и музыки”, – считает Маликян. “Классическая музыка до того строгая и правильная, что молодежь находит ее чуждой себе”, – добавил он.
Шоу “Паганини” было создано в 2007 году и было представлено чуть ли не во всех странах мира. Основатель шоу – некогда – первая скрипка Королевской оперы Мадрида (Opera Royal de Madrid), выступавший со многими престижными оркестрами мира скрипач Ара Маликян. В проекте также участвуют скрипачи Эдуардо Ортега и Фернандо Клементе, а также виолончелист Гартхот Ортис. На своих выступлениях они исполняют произведения Шопена, Фалла, Пахельбеля, Моцарта, Паганини и других великих композиторов в необычной манере: в рок-обработке или используя другие аранжировки.