Հնդկական օլիմպիական ասոցիացիայի նախագահի պաշտոնակատար Վիջայ Կումար Մալհոտրան հայտարարել է, որ երկիրը չի պատրաստվում բոյկոտել Լոնդոնում 2012-ին կայանալիք Օլիմպիական խաղերը:
Մի քանի օր առաջ ասոցիացիայի մի շարք նախկին և գործող անդամներ խնդրագիր ներկայացրեցին, որտեղ կոչ արեցին հնդիկ մարզիկներին Լոնդոն մեկնելուց զերծ մնալ՝ կապված նրա հետ, որ Օլիմպիադայի լոնդոնյան կազմակերպչական կոմիտեն հովանավորչական պայմանագիր է կնքել ամերիկյան Dow Chemicals քիմիական ընկերության հետ, որը նաև Union Carbide ընկերության սեփականատերն է:
1984 թ. դեկտեմբերին հնդկական Բհոպալ քաղաքի Union Carbide-ի քիմիական գործարանում տեղի է ունեցել վթար՝ 42 տոննա թունավոր գոլորշիների արտանետմամբ, որի զոհ դարձավ ավելի քան 18 000 մարդ:
«Մենք հանդիպելու ենք հաջորդ շաբաթ, սակայն ոչ խաղերը բոյկոտելու կապակցությամբ: Որոշ մարդկանց մոտ հարցեր են ծագել հովանավորչական պայմանագրի հետ կապված և մենք դա այլ հարցերի հետ մեկտեղ կքննարկենք»,- Մալհոտրայի խոսքերը փոխանցում է gazeta.ru-ն:

Исполнитель обязанностей президента индийской олимпийской ассоциации Виджай Кумар Малхотра Малхотра заявил, что страна не собирается бойкотировать Олимпийские игры-2012 в Лондоне.
Несколько дней назад ряд бывших и действующих членов ассоциации подали петицию, в которой призвали индийских спортсменов воздержатся от поездки в Лондон, в связи с тем, что лондонский организационный комитет Олимпиады заключил спонсорский контракт с американской химической компанией Dow Chemicals, которая владеет компанией Union Carbide.
В декабре 1984 года на химическом заводе Union Carbide в индийском городе Бхопал произошла авария с выбросом 42 тонн ядовитых паров, жертвами которой стали более 18 тыс. человек.
“Мы встречаемся на следующей неделе, но не по поводу бойкота игр. У некоторых людей появились вопросы насчет спонсорского контракта и мы это обсудим, наряду с некоторыми другими вопросами”, – слова Малхотры передает gazeta.ru.