2017 թվականի ունիվերսիադան կանցկացվի ղազախական Ալմա Աթայում: Քաղաքի պատվիրակությունը` քաղաքապետ Ահմեդժան Եսիմովի գլխավորությամբ, ժամանել է Բրյուսել (Բելգիա), որտեղ նոյեմբերի 28-ին տեղի կունենա քաղաքի մրցութային հանձնաժողովի`2017 թվականի 28-րդ ձմեռային Ունիվերսիադայի անցկացման հայտի շնորհանդեսը:
Օլիմպիական խաղերից հետո մասշտաբով երկրորդ կարևոր սպորտային միջոցառման անցկացմանը հավակնում էին երկու քաղաքներ` Ալմա Աթան և Տրենտոն( Իտալիա): Բայց կապված տնտեսական ճգնաժամի հետ Իտալիայի կառավարությունը որոշում կայացրեց հանել իր թեկնածությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

28 Ноябрь 2011 - 13:01 AMT
Универсиада 2017 года пройдет в казахстанской Алма-Ате. Делегация города во главе с акимом (мэром) города Ахметжаном Есимовым прибыла в Брюссель (Бельгия), где 28 ноября состоится презентация заявочного комитета от города на проведение 28 зимней Универсиады 2017 года.
На проведение второго по масштабу и важности после Олимпийских игр спортивного мероприятия претендовали два города – Алма-Ата и Тренто (Италия). Но в связи с экономическим кризисом правительство Италии приняло решение снять свою кандидатуру, передает РИА Новости.