«Աշխարի հարյուր մեծագույն տաճարները» հանրագիտական բառարանի հեղինակները` Գուբարեվա Մ.Վ. և Նիզովսկի Ա.Յ. ներկայացնում են Զվարթնոցը ինչպես ճարտարապետական արվեստի գլուխգործոց և նոր տիպի կառույց: Նշված է. “որ տպավորությունը տաճարից այնպիսի ազդեցիկ էր, որ Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս նրա պատկերը բազմիցս փորձել են վերաստեղծել”:
Ըստ Թ. Թորամանյանի գնահատականի “Ինչպես եկեղեցական, նույնպես ալ գեղարվեստական ճարտարապետության մեզ եզակի օրինակ մը Զվարթնոց եկեղեցին: Թեև շատ է խոսված այս հրաշակերտ հիշատակարանին վրա, բայց որչափ որ խոսվի, դարձյալ քիչ է: Ճշմարիտ է, որ այն չունի Պանթեոնի և ս.Սոֆիայի գմբեթներու վիթխարի տրամագիծը և ոչ ալ անոնց մեջ վազած ոսկի հեղեղները կան այստեղ, բայց կա ճարտարապետական այնպիսի մեծություն մը և արվեստագիտական այնպիսի հմտություն, որ համաշխարհային ճարտարապետության մեջ հազվագյուտ օրինակ և պսակ է հայու ստեղծագործական տաղանդին” (Թորամանյան Թ. Զվարթնոց, Գագկաշեն. -Երևան: 1984. – էջ61.):
Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվեց եռաստիճան տետրակոնխ շրջանց սրահով կոմպոզիցիան` Զվարթնոցը, որի պատկերը ձևավորվել է առաջին հերթին շնորհիվ հոգևոր իմացության: Զվարթնոցը` երեք համակենտրոն շրջանագիծը խորհդանշում է Հայկի համաստեղությունը (Արիական աստղաին պաշտամունք), Մշտարթուն Զորությունների և Տիեզերական Սբ. Եռամիասնության տաճար, սրբացված Առաքելահավասար սբ. Գրիգոր Լուսավորչի անունով: Փարիզի XIII դարի Սենտ Շապել եկեղեցու (գծ.վերևում) հարթաքանդակների վրա Զվարթնոցի պատկերը խորհրդանշում է Հայաստանը` ջրհեղեղից մարդկության փրկության և հետագա վերածննդի վայրը: Եվ ըստ երևույթի ժամանակն է եկել որ վերածնվի Տաճարը, որի պատկերը յոթերրորդ դարից մինջ մեր ժամանակները շարունակում է մնալ հայ ճարտարապետության բազային ձեվաստեղծ սկզբունք: Զվարթնոցի կոմպոզիցիան կրկնվեց ևս երեք անգամ` Բանակ (VIIդ ?), Լյակիտ(VIIդ.), Գագկաշեն ( Xդ.) եկեղեցիները: Հրաշակերտ տաճարը իրեն վերստղծելու բնական ցանկություն էր առաջացնում: Դեռ վաղ միջնադարում Զվարթնոց տեսնելը դարձել էր անհրաժեշտություն` հասարակության պահանջ:
Նշանավոր տաճարների վերաստեղծումը որոնք այս կամ այն պատճառներով քանդվել են` գոյություն չունեն, շարունակվում է և այսօր` Քրիստոս Ամենափրկչի տաճարը (XIXդ.) Մոսկվա, Ֆրաուէնկիխե եկեղեցին ( XVIIIդ.)` Դրեզդեն, Պսկովի կրեմլը (VIII-XVIIդդ.) հին հիմքերի վրա և այլն: Վերջին տարիներին բազմաթիվ գիտական վեճերից հետո կատարվում է Կիևի սբ. Աստվածածնի ծննդյան եկեղեցու (VIII-X դդ.), որից պահպանովել են միայն հիմքերը, նախագծային աշխատանքները, որոնց հաջորդելու է շինարարությունը: Մեր ժամանակներում ճարտարապետական հուշարձանների վերաստեղծումը իրավական դաշտում ունի իր սահմանափակումները և թույլտվությունները` “Հուշարձանների վերաստեղծումը թույլատրվում է միայն որոշակի պայմանների դեպքերում, որոնք համապատասխանում են դրված խնդրի պահանջներին: Առաջին հերթին`կառույցը պետք է կանգնեցվի նույն տեղում որտեղ այն կառուցված էր, հակառակ դեպքում վերաստեղծման գաղափարը կզրկվի իր հիմնական փաստարկից` կոմպոիցիոն կապերի վերականգնման հնարավորությունից” (Подъяпольский С.С. Реставрация памятников архитектуры. – М: Стройиздат, 1988. с.76,77.): Ավերված կառույցների վերաստեղծումը դա մարդկության կողմից դրանց պահպանման միջոց է: Զվարթնոցի հետ կապված ամբողջական վերականգնման հարցերը նորություն չէ հայ իրականության մեջ: Բայց այդ առաջարկները չունեին շարունակություն, ինչ – որ մարդիկ միշտ խոչնդոտ էին հանդիսանում, արդյունքում խափանելով գործը:
Ճարտարապետ և գիտնական Տ. Մարությանը ով հիմնովին ուսումնասիրել էր և ունի բազմաթիվ տպագիր աշխատանքներ Զվարթնոց տաճարի հետ կապված, համարում էր, որ “Ակնհայտ է, որ Զվարթնոցի վերականգնումը դուրս է որևէ առարկումից, երկու կարծիք այստեղ լինել չի կարող”:Բայց նա առաջարկում էր նոր տաճարը վերստեղծել ոչ թե հին տեղում, այլ քիչ հեռու համալիրից դեպի արևելք: “Կառուցել պահպանված ավերակների տեղում նշանակում է ոչնչացնել նրանց հիմնովի, ստեղծել նրանց տեղում նոր հիմքեր և նրանց վրա էլ կանգնեցնել տաճարը: Հարցը նրանումն է, որ հին հիմքերի և խարիսխների մնացորդների վրա տաճար կառուցելը անհնարին է: Հին հիմքերը կարողություն չունեն կրել նման բեռը: Տաճարի ավերակների պահպանումը անվիճելի է` ոչնչացումը անթուլատրելի է”( Марутян Т. Архитектурные памятники. – Ереван: 1989 с.37):
Կառուցել ոչ իր տեղում նոր Զվարթնոց նշանակում է զրկել այդ շինությունը որևէ բովանդակությունից, ստեղծել ընդամենը իրական չափերի մանրակերտ: Բայց հիմնականը, որի վրա ուզում ենք ուշադրություն բևեռել դա այն է, որ իրադրությունը Զվարթնոց համալիրում արմատապես փոխվել է: Հուշարձանի բնութագիրը կտրուկ տարբերվում այն վիճակից, որը նկարագրված է գիտական գրականությունում: Քանի որ անցյալ դարի վերջի տասնամյակում շինարարական աշխատանքներ են իրականացվել որոնք շոշափել են տաճարի ողջ մակերեսը և պահպանված քարե կարուցվածքը, դրանով իսկ ոչնչացնելով բազմաբնույթ ինֆորմացիան, որը պարունակում էր հուշարձանը (հաշվի չի առնվել վերականգնման նվազագույն միջամտության դրույթը, որպես առաջնահերթություն): Ըստ Տ. Մարությանի այդշինարարական աշխատանքների բնութագիրը հետևյալն է` “հուշարձանի նկատմամբ իրականացված “մասնակի վերականգնում” անվանված անօրինական,անթույլատրելի, գիտականությունից զուրկ գործողություններ..” (Տ. Մարության Հայ դասական ճարտարապետության ակունքներում Եր.-2003. Էջ406.):
Որպիսի պատկերը լիարժեք լինի պետք է ավելացնել ևս կարևոր մի փաստ` Զվարթնոցի ավերակների պահպանման գործընթացը դեմ է առել մի նոր խնդրի` հուշարձանի քարե կառուցվացքների ինտենսիվ քայքայում ( տուֆի և կրաշաղախի էռոզիա և հողմնահարում ): Տարեց տարի ակնհայտ է այն զգալի վնասը, որը անդրադառնում է հուշարձանի վրա:
Մեր խնդրանքով “Երկրաբան-Ոիտիք” ՍՊԸ (տնօրեն Գինովյան Վ.Թ.) և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգոնոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը (տնօրեն Սաղաթելյան Ա.) իրականացրել են ինժիներա-երկրաբանական և հիմնատակերի փորձանմուշների հետազոտում, որոնց տվյալների հիման վրա եկել են հետևյալ նախնական եզրակացությունների: Զվարթնոց ճարտարապետական համալիրի քարերի և կրաշաղախի քայքայման, հողմնահարման, փլուզման պատճառներ են հանդիսանում`
– միջավայրի բարձր թթվայնությունը
– մթնոլորտային տեղումների և տեխնածին ծագում ունեցող մակերեսային ջրերի անարգել մուտքը տաճարի հիմքերի, հիմնատակերի և պատերի տարրերի մեջ
– ոչ լիարժեք կոնսերվացման աշխատանքների կատարումը:
Այն պատճառները, որոնք նախկինում խոչնդոտում էին տաճարի վերաստեղծմանը` արմատապես փոխվել են:
1. Ավերակների պահպանումը անիմաստ է դառնում տեղում իրականացված լայնածավալ շինարարական աշխատանքներից հետո:
2. Հին հիմքերի օգտագործման անհնարինության հարցը միանշանակ չէ` քանի, որ այդ պրակտիկան լայն օգտագործվում է ժամանակակից գիտա-վերականգնողական գործնթացների ժամանակ: Այսօրվա հետազոտական մեթոդները հնարավորություն են տալիս չվնասելով հուշարձանը զննել նրա հիմքերն և հիմնատակերը, դրանով իսկ որոշել տվյալ կառույցի տեխնիկական վիճակը: Դա էլ իր հերթին հնարավորություն է ընձեռնում հիմքերի ամրացման միջոցառումները իրականացնել լիարժեք և ռացիոնալ: Բացի այդ միջնադարյան հիմքերի ֆունկցիոնալ լինելու հարցը ամիջապես կապված է կրաշաղախի հատկությունների հետ`տևական ամրացման աճ, ցրտադիմացկունություն,ճկունություն: Նման պարագայում ժամանակը գործոն չի հանդիսանում, որը միանշանակ մատնանշում է հիմքերի անօգտագործելիությունը: Զվարթնոցի հիմքերի ամրության և նրա օգտագործման հնարավորությունը հաստատում են և կրաբետոնի, շաղախների ու քարե կառուցվածքների հետազոտությունները. (Սարգսյան Հ. Գ. Զվարթնոցի կառուցվածքների մասին. //Պատմա-Բանասիրական հանդես. – Երեվան: ԳԱ Հր-ուն, 1977):
Քանի որ միջավայրի ագրեսիվության խնդրի լուծումը անհրաժեշտ է, ապա ավելի ռացիոնալ չի արդյոք սկսել Զվարթնոցի վերստեղծման գործընթացը: Ավերակների պանպանմսն հարցը մեծ հաշվով լուծում չունի, քանի որ սոցիալական աղետներից հետո տաճարի ավերակները նորից կծածկվեն հողով իսկ քարերը կոգտագործեն ինչպես շինանյութ: Ասվածի ապացույցը` դա մարդկության պատմությունն է:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը մենք համարում ենք, Զվարթնոցի վերաստեղծման առաջարկը առավել շահավետ տարբերակ, որի օգտին խոսում է հետևյալը:
1. Վերածնվում է համաշխարային արվեստի գլուխգործոց, հայկական միջնադարյան շինարարական արվեստի պսակ` Զվարթնոց տաճարը: Թեմա, որը արդիական է մեր հասարակության համար:
2. Լուծվում է հնագիտական նյութի պահպանման հարցը, քանի որ տաճարի շինարարության ժամանակ կօգտագործվեն հին տաճարի քարերը:
3. Վերաստեղծման առաջարկը իրավական նորմերի սահմաններում է ի տարբերություն առաջարկի` կառուցել ոչ իր տեղում: Վերաստեղծված եկեղեցին ի տարբերություն մանրակերտի, պահպանում է հոգևոր-կրոնական, պաշտանմունքային, ժամանակա-տարածքային էությունը: Բացի այդ պետք է հաշվի առնել, որ տաճարները պատահական տեղում չեն կառուցվում:
Առաջարկվող “Զվարթնոց տաճարի վերաստեղծման էսքիզային ծրագրի” նպատակն է համաշխարային արվեստի եզակի հուշարձան` Զվարթնոց տաճարի վարածնունդը: Տեխնիկական խնդիրները` կոմբինացված շինարարական մեթոդի մշակում, ավանդական և ժամանակակից տեխնոլոգիաների հիման վրա, որի շնորիվ հնարավոր կլինի ապահովեյ կառուցվող տաճարի սեյսմոկայունությունը և երկարակեցությունը: Ծրագիրը պարունակում է տեխնիկական առաջարկներ, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դառնում բարձացնել կառուցվածքի կրողունակությունը: Դրանով իսկ լուծելով կառույցի հիմնական խնդիրը: Ճարտարագիտական առաջարկները ծանրացված չեն տեխնիկական նորույթներով և հիմնված են ավանդական տեխնոլոգիաների վրա, ինչը պարզեցնում է նախագծի իրականացումը:
Առաջին իսկ քաղաքակրթություններից սկսված մոնումենտալ կառույցները նախատեսված էին հազարամյակների համար և անիմաստ ու ոչ շահավետ է անտեսել այդ դրույթը: Պատմական Հայաստանի տարածքում բազմաթիվ հուշարձաններ են պահպանված, որոնց տարիքը հազար տարուց ավելի է: Խնամքի դեպքում այդ կառույցները կգոյատևեին ևս մի քանի հազարամյակ: Միջնադարյան մոնումենտալ կառույցների երկարակեցությունը ապահովվում է ի հաշիվ կրային կապակցանյութի, կամարա-թաղային տեկտոնիկ համակարգի: Դրանք հնարավոր են դարձնում այդ կառույցների գոյատևումը ոչ սեյսմոբարենպաստ տարածաշրջաններում: Միջնադարյան Հայաստանի ավանդական տեխնոլոգիաները հիմք են հանդիսացել համալիր /կոմբինացված/ շինարարական մեթոդի, որը առաջարկվում է սույն ծրագրով: Առաջարկվող վերաստեղծման տարբերակը անվանվում է ռեստավրացիոն վերակազմություն:
Հ.Գ. Բայց գոյություն ունի ևս մի պատճառ, որը ստիպում է մեզ քննարկել Զվարթնոցի վերաստեղծման խնդիրը: Զվարթնոցի կոմպոզիցիան` եռաստիճան տետրակոնխ շրջանց սրահով չունի լայն տարածում հետևյալ պատճառով:
• Նմանատիպ տեխնիկական բարդություններ ունեցող կառուցների շինարարությունը պահանջում է բարձր կարգի կատարող վարպետներ:
• Ըստ հորինվածքի Զվարթնոցը կարող է լինել միայն կաֆեդրալ տաճար, որը ունի խոշոր չափեր և նրա շինարարությունը բավականի թանկ է:
Եվ այստեղ պետք է հաշվի առնել, որ ժամանակակից շինարարական տեխնոլոգիաները այնպիսի արագությամբ են դուրս մղում դարերով մշակված ավանդականը, որ բարձր կարգի որմնադիր վարպետներ գտնելը մեր երկրում շուտով անհնարին կլինի: Դա այն լուրջ խոչընդոտներից է, որը մոտ ապագայում տաճարի վերականգնումը կարող է դարձնել անհնարին, նույնիսկ բավարար ֆինանսավորման դեպքում: Չէ որ փողը ամեն ինչ չի որոշում: Եվ Զվարթնոց տաճար տեսնելը կդառնա անիրականանալի երազանք:
Տվյալ պահին Ծրագիրը հետազոտությունների փուլում է և նրանք ովքեր համամիտ են Ծրագրի առաջարկներին և ունեն հնարավորություն կարող են իրենց մասնակցությունը բերել սույն ծրագրին:

28 Ноябрь 2011 - 14:04 AMT
Aвторы энциклопедического словаря «Сто великих храмов мира» Губарева М.В. и Низовский А.Ю. представляют Звартноц как шедевр архитектурного искусства и новый тип строения. Там же отмечается: «впечатления от храма было так велико, что его облик неоднократно пытались воспроизвести как в Армении, так и за ее пределами». Очень определенна и оценка Т. Тораманяна о значимости храма Звартноц в мировой архитектуре: «Как в культовой, так и вообще в архитектурном искусстве церковь Звартноц является единичным примером. Хотя много сказано об этом чудесном памятнике, но, сколько бы не говорилось, этого недостаточно. Правда он не имеет размеров куполов Пантеона и св. Софии и не разукрашен золотом как они, но это такая архитектурная величина и такое профессиональное умение, являющееся редким примером в мировой архитектуре и венцом творческому гению армянина» (Թորամանյան Թ. Զվարթնոց, Գագկաշեն. -Երևան: 1984. – էջ61.):
Впервые примененная в монументальной архитектуре композиция – трехъярусный круглый тетраконх с обходной галереей, есть следствие не только композиционного решения. В основе образа – архитектурного замысла, утверждена духовная доктрина, ее символика. Три концентрических круга символизируют созвездие Ориона (Հայկի համաստեղություն – древнеармянский звездный культ) и триаду – Вселенскую Иерархию. И назван храмом Бдящих Сил (Звартноц) освященный именем Равноапостольного Св. Григория Просветителя. На рельефах парижской церкви Сент Шапель XIIIв.(рис. сверху) Звартноц символизирует Армению – место спасения человечества от потопа, а затем и возрождения. И, по всей видимости, настало время возрождения самого храма, память о котором не стерлась в течение четырнадцати веков. Ведь образ Звартноца с седьмого века и по сей день является базовым формообразующим началом в монументальном зодчестве Армении. Композиция Звартноца была повторена трижды – Банак (VIIв.), Лякит ( VIIв.) и Гагикашен (Хв.). Звартноц был так красив, что вызывал естественное желание воссоздать его. Это стремление имело чисто эстетическую основу – тягу к прекрасному творению. Воссоздание исчезнувших с лица Земли прекрасных строений – это способ сохранения наивысших творческих актов человеческого общества. Понятие же воссоздания в наше время имеет свои правовые допуски и ограничения. «Воссоздание памятников архитектуры допускается лишь при соблюдении ряда условий, обуславливающих соответствие поставленной задаче. Прежде всего, здание должно быть возведено на том самом месте, где оно стояло, иначе идея воссоздания лишается своего основного аргумента – возможности восстановления композиционных связей» (Подъяпольский С.С. Реставрация памятников архитектуры. – М: Стройиздат, 1988. с.76,77.). Примеров много: храм Христа Спасителя (XIXв.) Москва, церковь Фрауэнкирхе (XVIIIв.) Дрезден, воссоздание Псковского кремля ( VIII-XVIIвв.) на старых фундаментах и т.д. Сегодня готовится проект воссоздания церкви Рождества Пресвятой Богородицы (VIII – Хвв.) в Киеве, от которой сохранились лишь фундаменты. Естественно, что вопросы, связанные с возрождением Звартноца, не новость и в нашей армянской действительности. Это актуальная тема, которая часто обсуждалась за последние 50-60 лет, и существовали конкретные предложения по целостному восстановлению. Но все это не имело продолжения: что-то или кто-то становились преградой.
Архитектор и ученый Т. Марутян, основательно изучивший и опубликовавший много исследований затрагивающие и проблемы сохранения и возрождения Звартноца, считал, что: “Вполне понятно, что необходимость восстановления Звартноца вне всяких возражений, двух мнений тут быть не может”. Он предлагал воссоздать новый храм восточнее древних развалин, а не строить его на прежнем месте. “Построить на месте сохранившихся руин – значит ликвидировать их основательно, создать на их месте новый фундамент и возвести храм на нем. Дело в том, что на остатках старого фундамента и старых баз возвести новый храм невозможно. Устаревшие фундаменты не в состоянии выдержать такую нагрузку. Необходимость сохранения руин храма бесспорна, их уничтожение непозволительно” ( Марутян Т. Архитектурные памятники. – Ереван: 1989 с.37). Этого мнения придерживалось большинство.
Но сегодня отношение к духовному и творческому наследию иное по сравнению с прошлым веком. И главное, на чем хотелось бы остановить внимание, это то, что ситуация в техническом отношении на архитектурном комплексе Звартноц в корне изменилась. Памятник отличается от тех описаний, которые можно найти в научной литературе. Ведь в конце прошлого столетия были произведены строительные работы, которые затронули фактически всю поверхность и сохранившиеся элементы храма. Строительные мероприятия, по всей видимости, преследовали цель именоваться “фрагментарной реставрацией”. Но в итоге это привело к значительной утере разноплановой информации, которую содержали руины. Качество же произведенных работ определил Т. Марутян в своей последней книге (Տ. Մարության Հայ դասական ճարտարապետության ակունքներում Եր.-2003. Էջ406.). «Ненаучные и незаконные действия, называемые «фрагментарной реставрацией», произведенные по отношению к памятнику…».
Строить Звартноц в другом месте лишено какого-либо содержания, это всего лишь макет в натуральную величину. Тогда как воссозданный храм имеет духовно-религиозное, мемориальное, пространственно-временное содержание, то чего начисто лишен макет. Кроме этого необходимо учесть и сегодняшние реалии: это новая проблема – эрозия каменной кладки на обширных участках комплекса. Это серьезная угроза памятнику. Процесс носит интенсивный характер, ежегодно заметны те значительные изменения, которые вносят эти разрушения. Наряду с естественными процессами – капельной эрозией, налицо воздействие так же антропогенного фактора. Полному разрушению подвержены не только камни, но и прочный известковый раствор.
По нашей просьбе были проведены инженерно-геологические изыскания арх. комплекса Звартноц организацией “ԵՐԿՐԱԲԱՆ-ՈԻՏԻՔ” ՍՊԸ (дир. В. Гиноян) и исследования грунтов центром экологоноосферных исследований НАН РА ( рук. центра А. Сагателян ). Предварительные исследования показали, что основные причины разрушения камней и известкового связующего древней кладки на арх. комплексе Звартноц связаны:
– с повышенной кислотностью среды;
– беспрепятственным проникновением поверхностных вод, имеющих техногенное происхождение в элементы строений арх. комплекса;
– некачественными консервационными работами, проведенными на руинах храма.
Те причины, которые ранее препятствовала воссозданию храма Звартноц, в корне изменились, а именно:
1. Сохранение руин, как носителя разноплановой информации, памятника бессмысленно после проведения строительных работ.
2. Вопрос невозможности использования средневековых фундаментов неоднозначен, ведь эта практика широко применяется сегодня в научной реставрации. Современные исследовательские методы позволяют, не нанося ущерба памятнику, диагностировать состояние фундаментов, используя приборы дистанционного сканирования. Определение технического состояния позволяет оздоравливать фундаменты. Гарантом функциональности древних фундаментов являются так же свойства известковых растворов и бетонов, а именно: нарастание прочности в течении длительного времени, морозостойкость, пластичность. В этом случае время не является тем фактором, который непременно указывает на непригодность фундаментов. Это так же подтверждают исследования сохранившихся фрагментов храма, которые констатируют высокую прочность известкового бутабетона и растворов. (Սարգսյան Հ. Գ. Զվարթնոցի կառուցվածքների մասին. //Պատմա-Բանասիրական հանդես. – Երեվան: ԳԱ Հր-ուն, 1977).
Если проблему сохранения и защиты руин от агрессивного воздействия среды необходимо решать, то не рациональнее ли воссоздать храм, решив, таким образом, и несколько проблем. Кроме того оставлять храм в руинах, которые после социальных катаклизм останутся без присмотра, опять покроются землей или будут растасканы как и столетия назад, значит не решать проблему. Доказательство сказанному, история человечества. С учетом сложившейся ситуации мы считаем, что предложение по воссозданию храма Звартноц есть наиболее оптимальное решение. И в пользу этого можно сказать следующее:
1. Возрождается шедевр мирового зодчества и венец строительного искусства средневековой Армении, и тема эта, как в прошлом веке так и сегодня, актуальна для нашего общества.
2. Решается проблема сохранения археологического материала, т.к. при строительстве храма будут использованы имеющиеся элементы средневекового памятника.
3. Предложение о воссоздании храма укладывается в правовые нормы, в отличии от варианта строить не на своем месте, притом место храма в данном случае является сакральным пространством: ведь храмы, где попало, не строят.
Разработанная “Эскизная программа воссоздания храма Звартноц” имеет целью возрождение облика уникального памятника мировой архитектуры храма Звартноц.
Технические задачи – Создание комплексного метода строительства храма Звартноц с применением традиционных и современных строительных технологий обеспечивающих дологожительство и сейсмостойкость строения в условиях Араратского плато. Программа содержит предложения позволяющие решить основную инженерную проблему: повысить несущую способность опорной конструкции храма. Конструкторское предложение по Звартноцу не нагромождено техническими брендами и в основном опирается на средневековую технологию, что делает реализацию проекта простой по схеме.
Культовые монументальные постройки с времен первых цивилизаций были рассчитаны на тысячелетия и невыгодно менять эту установку в наше время. На территориях Исторической Армении много сохранившихся памятников архитектуры, возраст которых более тысячи лет. В случае грамотного ухода за ними эти памятники могут простоять еще не одно тысячелетие. Сохранность и долгожительство этих строений обеспечивается за счет свойств известкового связующего, арочно-сводчатой тектонике и конструкторских решений, делающих возможным адаптацию этих пространственных структур в условиях сейсмического региона. Традиционные строительные технологии средневековой Армении легли в основу строительного комплексного метода, который не нагроможден техническими брендами, что делает реализацию проекта простой по схеме. Предлагаемый способ воссоздания Звартноца именуется реставрационной реконструкцией.
P.S. Но есть еще причина, заставляющая обсуждать проблему возрождения Звартноца. Несмотря на то, что храм представлял собой строение редкой красоты, эта композиция не имела в прошлом широкого распространения по следующим причинам:
– Это очень сложный тип постройки, строительство которого требует мастеров – исполнителей высокого класса.
– По типу Звартноц может быть только соборной церковью, имеющей крупные размеры и строительство ее должно обходится очень дорого.
И здесь надо учесть, что современные технологии такими темпами вытесняют сложившиеся веками строительные традиции Армении, что мастеров-каменщиков высокого класса через несколько лет нельзя будет найти. Уже сегодня отпала необходимость в специалистах, умеющих возводить стены, своды и купола из тесаного камня, и количество таких специализированных бригад доведено до минимума. В ближайшем будущем возрождение этого великого творения станет невозможным даже при наличии достаточного финансирования. Ведь деньги не решают всех проблем. И тогда Звартноц останется навсегда утерянной мечтой.
На данный момент Программа находится в фазе исследований. И те, кому не безразлична идея возрождения Храма в предложенном контексте, имеют возможность принять участие в ее претворении.