Այսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կայացավ առաջին «Հայկական վիրտուալ գիտական գրադարան» պորտալի՝ armeniavsl.org-ի շնորհանդեսը։
ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն իր խոսքում նշեց, որ մեծ թվով գիտական ամսագրեր Հայաստանում չեն կարողանում հասանելի լինել և այս կայքի բացումը կլուծի այդ խնդիրը։ Նա նաև հավելեց, որ այս նախագիծը մյուս կողմից զարկ կտա էլեկտրոնային ամսագրերի զարգացմանը։ Նրա խոսքով, Հայաստանում կա ընդամենը երեք գիտական էլեկտրոնային ամսագիր։ Հայկական Վիրտուալ գիտական գրադարանի շնորհանդեսին ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը։ Նրա խոսքով, այս կայքի շնորհիվ արտերկրի գիտնականները կծանոթանան հայ գիտնականների աշխատանքներին և հակառակը։ Նրանց հասանելի կլինի ՄԱԿ-իResearch4Life ծրագրի ավելի քան 8000 գիտական ամսագիր։
armeniavsl.org-ը բաց է Հայաստանի և միջազգային գիտական ինստիտուտների համար։ Վերջիններս, բաժանորդագրվելով վիրտուալ գրադարանին, կարող են օգտվել այնտեղ տեղ գտած ավելի քան 3 միլիոն գիտահետազոտական հոդվածներից։ Կայքում յուրաքանչյուրը կունենա իր էջը, անունը և գաղտնաբառը։ Հոդվածներն այնտեղ դասակարգված են ըստ ոլորտների։ Անհրաժեշտ հոդվածը գտնելու համար կայքում կա որոնման հնարավորություն։ Հասանելի են պարզ և ընդլանված որոնումներ։
Կայքը ստեղծվել է ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գրադարանի և «Քաղաքացիական հետազոտությունների եւ զարգացման հիմնադրամ Գլոբալ»-ի (CRDF Global) նախաձեռնությամբ։

29 ноября в Национальной академии наук РА состоялась презентация портала armeniavsl.org – первой “Армянской виртуальной научной библиотеки”.
Председатель НАН РА Радик Мартиросян в своей речи отметил, что в Армении большинство научных изданий недоступны читателю, и создание сайта решит эту проблему. Он также добавил, что этот проект послужит толчком к развитию электронных журналов. По его словам, в Армении есть всего три таких научных электронных журнала. На презентации “Армянской виртуальной научной библиотеки” присутствовал чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Джон Хефферн. Он сказал, что благодаря сайту зарубежные ученые смогут познакомиться с работами армянских ученых и наоборот. Им будет доступно более 8000 журналов программы ООН Research4Life.
Сайт armeniavsl.org открыт для армянских и международных научных институтов. Став пользователями сайта, они получат доступ к более чем 3 миллионам научно-исследовательских статей, помещенных на нем. На сайте каждый сможет иметь свою страницу, имя и код. На сайте с помощью поисковика можно будет найти нужную статью. Сайт создан по инициативе библиотеки НАН РА и “Фонда гражданских исследований и развития” (CRDF Global).