Այսօր Ալեքսանդր Սպենդարյանի տուն-թանգարանում բացվեց «Սպենդարյանը և ժամանակը» հանրապետական գիտաժողովը։ Այն բացվեց թանգարանի համար նախատեսված նոր տարածքում, որը 30 տարի չէր օգտագործվել։ Տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը, ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին, նշեց, որ թանգարանի համար գիտաժողովը կրկնակի տոն է՝ առաջին հերթին, որ նշվում է կոմպոզիտորի 140 ամյակը և երկրորդը՝ բացվում է միջոցառումների մի սրահ, որի շնորհիվ անխաթար կմնա տուն-թանգարանի մյուս մասը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, ով փոխանցեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հատուկ ուղերձը գիտաժողովի մասնակիցներին։
Այս տարի հուլիս ամսից տուն-թանգարանում սկսեցին վերանորոգման աշխատանքներ, որոնք ավարտվեցին օրերս։ Նոյեմբեր ամսվա ընթացքում տուն-թանգարանը մեծ շուքով նշեց կոմպոզիտորի 140 ամյակը։ Այս գիտաժողովով եզրափակվեց նոյեմբեր ամսվա միջոցառումների շարքը։ Գիտաժողովի զեկուցումները կտպագրվեմ առանձին ժողովածուով։

30 Ноябрь 2011 - 07:50 AMT
30 ноября в Доме-музее Александра Спендиаряна открылась республиканская научная конференция “Спендиарян и время”. Конференция открылась на территории, предназначенной для музея, которая 30 лет не использовалась. Директор Дома-музея Марине Отарян, поприветствовав участников конференции, отметила, что для музея конференция является праздником вдвойне, так как, во-первых, отмечается 140-летие композитора, а, во-вторых, для мероприятий открывается зал, благодаря которому остальная часть музея останется нетронутой.
На мероприятии с приветственной речью выступила заместитель министра культуры РА Арев Мусаэлян, которая передала участникам конференции особое послание от министра культуры РА Асмик Погосян.
В июле этого года в музее были начаты ремонтные работы, которые завершились на днях. В ноябре музей отметил 140-летие композитора. Этой конференцией завершается ряд мероприятий, запланированных на ноябрь. Доклады, сделанные во время научной конференции, будут опубликованы отдельным сборником.