Այսօր տեղեկատվական անվտանգության (ՏԱ) պաշտպանության միջազգային օրն է։ Այս առիթով ոլորտի երկու փորձագետներ Ռուբեն Մուրադյանը Սամվել Մարտիրոսյանը հանդես եկան ասուլիսով։ Ըստ Ռուբեն Մուրադյանի, Հայաստանում միայն բանկերն և խոշոր ընկերություններն են, որ խոսում են վեբ-կայքերի պաշտպանվածության մասին։ «Տեղեկատվական անվտանգությունը ապրանք չէ, որ ձեռք բերես ու համարես, որ անվտանգ ես։ Տեղեկատվական անվտանգությունը գործընթաց է։ Եվ որքան էլ պաշտպանես անվտանգությունդ, անհնար է այնպես անել, որ դադարեն հաքերային գործողությունները։ Ինչ էլ անենք, միշտ էլ «գրպանի գողերը» լինելու են»,-ասաց Ռուբեն Մուրադյանը։
Նրա կարծիքով, հաքերային հարձակումները՝ կայքեր կոտրելը, անձնական տվյլաների հափշտակումը, այս ամենը քրեորեն պատժելի գործողություններ են։ «Այն մարդիկ, ովքեր հասկանում են տեղեկատվության անվտանգության կարևորությունը, մեծ գումարներ են ծախսում այդ ուղղությամբ և գտնում ճիշտ մասնագետների։ Սա ճարտարագիտական գիտելիք է»,- նշեց Ռուբեն Մուրադյանը։
Փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով, կա հաքերային գործողությունների երկու հետևանք. «Առաջինը երբ կոտրում են, նկար կախում և գրություն թողնում։ Իսկ մյուսը այնպիսի ներխուժումն է, որը խուճապ է առաջացնում։ Օրինակ 2000թ-ին հայ հաքերները ներխուժել էին ադրբեջանական մի քանի խոշոր լրատվամիջոցների համակարգեր և տեղադրել այնտեղ այնպիսի տեղեկություններ, որ անգամ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը ստիպված եղավ հերքել այդ ինֆորմացիան։ Պետք է նշել, որ այն 1 օրում տարածվեց վիրուսի պես և համարվում է ճիշտ հստակ տեղեկություն։ Այսպիսի դեպքերն են, որ խուճապային են»։
Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով, ՏԱ-ն շատ դինամիկ աճող գործընթաց է և ռիսկերը նույնպես արագ փոխվում են։
Խոսելով ՏԱ պաշտպանվածության մակարդակի մասին՝ Ռուբեն Մուրադյանը նշեց, որ անհնար է չափել և թիվ ասել, թե որքան է պաշտպանված. «Եթե դու պաշտպանված ես այսօր, դա չի նշանակում, որ վաղը պաշտպանված կլինես»։ Ըստ նրա, սակայն, մի բան լավ է, չկան Հայաստանի համար գրված վիրուսներ, քանի որ ինտերնետ օգտագործողների շուկան շատ փոքր է։ Նա նաև նշեց, որ 2008-ի օգոստոսից ոչ մի հայկական պետական կայք չեն կոտրել։ Սա այն բանից հետո, երբ դրանց անվտանգությամբ սկսել է զբաղվել Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը։

30 Ноябрь 2011 - 12:36 AMT
30 ноября – Международный день защиты информационной безопасности. По этому поводу два специалиста этой сферы ИТ – Рубен Мурадян и Самвел Мартиросян выступили с пресс-конференцией. По словам Рубена Мурадяна, в Армении только банки и крупные компании говорят о защите веб-сайтов. “Информационная безопасность – это не товар, чтобы ее приобрести и чувствовать себя в безопасности. Информационная безопасность – это процесс. И как бы ты не старался обезопаситься, всегда есть угроза со стороны хакеров. Что бы мы не делали, “карманники” будут существовать всегда”, – сказал Рубен Мурадян.
По его мнению, все эти действия: хакерский взлом, хищение личных данных – уголовно наказуемы. “Те, кто понимает важность информационной безопасности, тратят огромные средства в этом направлении и находят нужных специалистов. Здесь нужны знания инженера”, – отметил Рубен Мурадян.
По мнению эксперта Самвела Мартиросяна, есть два последствия хакерских действий: “Первое, когда взламывают, помещают фотографию или оставляют сообщение. А второе – это атака, порождающая панику. Например, в 2000 году армянские хакеры вторглись в некоторые сайты крупных азербайджанских СМИ и разместили там такую информацию, что сам министр обороны Азербайджана был вынужден вмешаться и опровергнуть ее».
Самвел Мартиросян считает, что информационная безопасность – динамично развивающийся процесс, и риски меняются также стремительно.
Говоря об уровне защищенности информационной безопасности, Рубен Мурадян отметил, что ее невозможно измерить или назвать какие-либо числа: “Если ты себя сегодня чувствуешь защищенным, это не означает, что ты и завтра будешь в безопасности”. По его мнению, хорошо то, что пока нет вирусов, специально созданных для Армении, поскольку рынок пользователей Интернета относительно мал. Он также добавил, что с августа 2008 года не было взломано ни одного армянского государственного сайта, поскольку защитой этих сайтов занимается Служба национальной безопасности Армении.