Դեկտեմբերի 2-ի Հայաստանի Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում կկատարի հայտնի բրազիլացի երգահան Անտոնիո Կարլոս Գոմեսի «Օ Գուարանի» օպերայի ուվերտյուրան:
«Սա հատուկ, լիովին տարբերվող օպերա է: Սա «Նոր աշխարհի» շատ յուրահատուկ օպերա է, ընդգծել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Մարսելա Մարիա Նիկոդեմոսը PanARMENIAN.Net- ի լրագրողների հետ զրույցում:
Ինչպես նշել է Նիկոմեդոսը, սա բրազիլական Գուարանի համայնքի ներկայացուցիչներից մեկի սիրո անկրկնելի պատմությունն է: Նիկոմեդոսը ցավով է նշել, որ չի ստացվել ամբողջ օպերայի բեմադրությունը կազմակերպել: Դրա պատճառ են հանդիսացել հատուկ գործիքները, որոնցով նվագելը երկարատև փորձեր է պահանջում, ինչը տվյալ պահին իրականցնելու հնարավորություն չի եղել:
Բայց, չնայած սրան, Մարսելա Մարիա Նիկոմեդոսը դեռևս հուսով է, որ Երևանում ապագայում կբեմադրվի օպերան: «Մեզ համար կարևոր են Հայաստանի հետ մշակութային կապերը: Երևանում դեսպանության գործունեության հենց ամենասկզբից մեզ հաջողվել է իրականացնել մի քանի մշակութային միջոցառումներ, իսկ Սերգեյ Փարաջանովի աշխատանքների վերջին ցուցադրությունը և ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը Սան Պաուլոյում հրաշալի է անցել»:
«Գուարանին» գրված է բրազիլացի գրող Խոսե դը Ալենսարի համանուն ստեղծագործության հիման վրա: Օպերայի պրեմիերան կայացել է 1970 թ Լա Սկալայում, որը մեծ կոմպոզիտորին մեծ ճանաչում բերեց Եվրոպայում և ԱՄՆ, որտեղ օպերան ներկայացվել է 1974թ: Անտոնիո Կարլոս Գոմեսը դարձել է «Նոր աշխարհի» առաջին կոմպոզիտորը, ում Եվրոպայի մշակութային ասպարեզում գրկաբաց են ընդունել: Օպերայի դերերգերը կատարել են հայտնի երգիչներ, այդ թվում աշխարհահռչակ տենոր Պլասիդո Դոմինգոն:

2 Декабрь 2011 - 06:37 AMT
2 декабря филармонический оркестр Армении исполнит в Большом зале им. Арама Хачатуряна увертюру оперы известного бразильского композитора Антонио Карлоса Гомеса “О Гуарани”.
“Это особенная опера, полностью отличающаяся. Это своеобразная опера “Нового мира”, – отметила посол Бразилии в Армении Марсела Mария Никодемос в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Как отметила Никодемос, это завораживающая история любви одного из представителей бразильской общины Гуарани.
Никодемос с сожалением отметила, что не удалось организовать постановку всей оперы. Причиной этого были специфические инструменты, игра на которых требует продолжительных репетиций, что было невозможно осуществить на данный момент.
Но, несмотря на это Марсела Mария Никодемос все еще надеется в будущем поставить оперу в Ереване. “Для нас важны культурные связи с Арменией. Еще с начала деятельности посольства в Ереване нам удалось осуществить несколько очень успешных культурных мероприятий, а недавняя экспозиция работ Сергея Параджанова и ретроспектива его фильмов с фурором прошла в Сан Паоло”.
“Гуарани” написана на основе одноименного произведения бразильского писателя Хосе де Аленсара. Премьера оперы состоялась в 1970г. в Ла Скала, которая принесла большую известность композитору в Европе и США, где опера была представлена в 1974г. Антонио Карлос Гомес стал первым композитором “Нового мира” принятым с распростертыми объятиями на культурной арене Европы. Партии в опере исполняли известные певцы, в том числе и всемирно известный тенор Пласидо Доминго.