Յալթայում Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտայկան դպրոցում, անցել է Սպենդիարյանի անվան կոմպոզիտորների առաջին միջազգային մրցույթը՝ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի մրցանակի համար:
Ինչպես Analitika.at.ua-ին հաղորդել է Վահան Վերմիշյանը, մրցույթն անցկացվել է Ուկրաինայում հայերի միության մշակութային միջոցառումների շրջանակում: Այն նվիրված է հայ ականավոր երգահան Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 140- ամյակին:
Մրցույթին մասնակցել են 12 երգահաններ Ուկրաինայից և Ռուսաստանից՝ 3 տարիքային խմբերում 1-ին մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել Անաստասիա Դոցենկոն՝ Զապորոժիե, Գեորգի Չիրկովը՝ Յալթա և Վսեվոլոդ Սիրենկոն՝ Կիև: Մրցույթի բոլոր հաղթողները ստացել են հատուկ դրամական պարգևներ, որոնք հաստատված են Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի կողմից: Մրցույթի դափնեկիրներին մրցանակներ է շնորհել Ղրիմի հայ համայնքի փոխնախագահ Վահան Վերմիշյանը:
ՂԻՀ- ի փոխնախագահը Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի անունից կարդաց ողջույնի խոսք՝ շնորհակալություն հայտնելով մրցույթի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին հրաշալի տոնի համար և հույս հայտնեց, որ Ա. Սպենդիարյանի անվան մրցույթը կդառնա ամենամյա:
Ինչպես հաղորդել է Analitika.at.ua-ն, դեկտեմբերի 9-ին Սիմֆերոպոլում կկայանա Ղրիմում հայ մշակույթի օրերի գալա-համերգը, որն այս տարի նվիրված է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի 140-ամյակին: Տեղի կունենան նաև մեծ հայ երգահանին նվիրված երաժշտական երեկոներ:

Alexander Spendiaryan Yalta music school hosted first international composers’ contest, with a prize set by President of Union of Armenians in Ukraine.
The contest, held in the framework of cultural events organized by Union of Armenians in Ukraine, was dedicated to the 140th anniversary of Armenian composer Alexander Spendiaryan, Deputy Chairman of Armenian Community of Crimea Vahan Vermishyan told Analitika.at.ua.
The contest hosted 12 composers from Ukraine and Russia in three age categories. All the winners received special prizes, set by President of the Union of Armenians in Ukraine Vilen Shatvoryan. Prizes were awarded by Vermishyan. Mr. Vermishyan thanked organizers and contestants expressing hope that Spendiaryan’s music contest henceforth will become an annual event.
On December 9, Simferopol will host Days of Armenian culture in Crimea and musical evenings dedicated to 140th birth anniversary of Alexander Spendiaryan.