Նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին Երևանում էր «Մայքրոսոֆթ» ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանի DPE տեխնիկական գծով ղեկավար Կարլ Դևիս-Բարեթը, որը Մայքրոսոֆթի Ինովացիոն կենտրոնում հանդես եկավ երեք սեմինարով՝ «Հաքաթոն Երևան 2011»-ի մասնակիցների և բոլոր հետաքրքրվողների համար։Երեկ նա ներկայացրեց Windows Phone 7 (WP7) օպերացիոն համակարգը։ Ըստ Կարլ Դևիս-Բարեթի, բոլոր օպերացիոն համակարգերը (ՕՀ), սովորաբար շեշտը դնում են icon-ների (պատկերների) վրա։
«Եթե ուշադիր դիտեք այլ օպերացիոն համակարգերի ինտերֆեյսներին, ապա կտեսնեք տարբեր ծրագրերի icon-ներ։ Windows Phone 7-ում դուք տեսնում եք մարդկանց։ Ի վերջո մարդիկ հեռախոսն օգտագործում են մարդկանց հետ շփվելու համար։ Եթե այլ ՕՀ-ներում օգտագործողը մտնում է որևէ ծրագիր, որ իմանա, թե իր ընկերներն ինչ են անում, գրում, խոսում, որտեղ են և այլն, ապա Windows Phone 7-ում օգտագործողը մտնում է icon-ի մեջ և մի տեղում տեսնում մարդու բոլոր գրառումները, վերբեռնած վերջին նկարները, գտնվելու վայրը, ծնունդը, ողջ գործունեությունն ինտերնետում։ Windows Phone 7-ում մի տեղում հավաքվում են մարդու բոլոր էջերի տեղեկությունները և զանգահարելուց առաջ դուք միանգամից իմանում եք, ինչ է արել կամ անում ձեր ընկերը», – նշեց Կարլ Դևիս-Բարեթը։
Ըստ նրա, մի բան է ձեռք բերել օգտագործող, այլ բան մշտապես պահել օգտագործողին։ Նրա խոսքով, Windows Phone Marketplace-ը շատ արագ է աճում և պարունակում է արդեն 40 000 ծրագիր։ Նա նաև ներկայացրեց Windows Phone 7-ի բրաուզերը՝ IE9-ը և ՕՀ-ում ներկառուցված Bing որոնողական համակարգը։
Բազմաթիվ մարդիկ սմարթֆոն գնելիս չեն տարբերում օպերացիոն համակարգերը և չեն հասկանում դրանց միչև տարբերությունները։ Ինչու՞ մարդիկ պետք է գնեն հենց Windows Phone-ով աշխատող սմարթֆոն։ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այս հարցին Կարլ Դևիս-Բարեթն ասաց. «Մարդիկ սմարթֆոն գնում են ըստ բրենդի, այլ ոչ ըստ ՕՀ-ի։ Մենք համագործակցում ենք հայտնի ընկերությունների հետ՝ Samsung, HTC, հիմա արդեն Nokia-ի, որը մեծ բրենդ է և մեծ հաջողության կհասնի։ Բացի դրանից աշխատել ենք բոլոր հայտնի բրենդները ներառել հեռախոսում՝ Angry birds-ից մինչև Facebook: Մարդ կա ասում է, ես չեմ գնի հեռախոս, որը չունի Angry birds, առանց հասնկանալու, որ այն կարելի է ներբեռնել»։
Խոսելով Windows Phone-ի առավելությունների մասին՝ նա նշեց, որ ՕՀ-ի ինտերֆեյսը նախագծված է այսպես կոչված Metro դիզայնով, ինչը շատ ավելի պարզ է և հաճելի օգտագործողի համար։ Սեմինարի վերջում նա ցուցադրեց ապագա նախագծողներին, ինչպես գրել ծրագրեր Windows Phone 7 օպերացիոն համակարգի համար։

30 ноября и 1 декабря в Ереване Карл Дэвис-Баррет, являющийся руководителем группы экспертов по технологиям разработки по странам Центральной и Восточной Европы компании “Microsoft”, выступил с тремя семинарами для участников “Хакатон Еревана 2011” и просто желающих.
1 декабря он представил операционную систему Windows Phone 7 (WP7). По словам Карла Дэвиса-Баррета, все операционные системы (ОС) обычно ставят акцент на изображения (icon).
“Если внимательно посмотреть на интерфейс ОС, можно увидеть icon программ. В Windows Phone 7 вы видите людей. В конце концов, ведь людям телефоны нужны для общения друг с другом. Если в других ОС пользователи посещают какие-либо программы, чтобы узнать, чем заняты их друзья: разговаривают по телефону, пишут или где находятся, то в Windows Phone 7 в icon они сразу могут увидеть все записи друга, последние фотографии, местонахождение, одним словом, все его действия в Интернете. Она собирает на одной странице информацию со всех страниц, и перед тем, как позвонить, вы уже заранее можете узнать, где ваши друзья и чем заняты”,- отметил Карл Дэвис-Баррет.
Он сказал, что одно дело иметь пользователей и совсем другое – удержать их. А Windows Phone Marketplace очень быстро развивается и уже содержит более 40 000 программ. Он также представил браузер Windows Phone 7 – IE9, а также встроенную в ОС поисковую систему Bing.
Многие люди, покупая смартфоны, не различают ОС и не понимают их различия. Почему они должны купить именно смартфон, работающий под управлением ОС Windows Phone? На этот вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Карл Дэвис-Баррет ответил: “Люди покупают смартфоны, исходя из бренда, а не операционной системы. Мы сотрудничаем с известными компаниями, такими, как Samsung, HTC, а теперь и Nokia. Кроме того, мы старались включить в телефон все известные бренды: от Angry birds до Facebook. Есть и такие, кто не покупает телефон только потому, что в нем нет игры Angry birds, не понимая, что ее можно загрузить”.
Говоря о преимуществах Windows Phone, он отметил, что интерфейс ОС разработан, согласно дизайну Metrо. В конце семинара Карл Дэвис-Баррет продемонстрировал будущим разработчикам, как создавать программы для операционной системы Windows Phone 7.