Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Հայ առաքելական եկեղեցու վիրահայոց թեմին կից «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Վրաստանի հայ նկարիչների միության անդրանիկ ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են երկրի տարբեր անկյուններում ստեղծագործող 29 հայ նկարիչների 47 աշխատանքներ:
Նորաստեղծ Վրաստանի հայ նկարիչների միության գլխավոր նպատակն է պահպանել և սերունդներին փոխանցել հայ գեղանկարչության Հովնաթանյան դպրոցի մեծամեծերի ստեղծած անկրկնելի ավանդույթները: Այսօր էլ աշխարհի տարբեր երկրների շատ և շատ թանգարաններում և պատկերասրահներում փառավոր տեղ են զբաղեցնում թբիլիսահայ տաղանդավոր նկարիչներ Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքովի, Սերգեյ Փարաջանովի, Գայանե Խաչատրյանի և այլոց հիասքանչ կտավները:
Շուրջ 50 արվեստագետի միավորող Վրաստանի հայ նկարիչների միության շարքերում են Միհրան Դիլբարյանը, Թենգիզ Միքոյանցը, Իրենա Օհանջանովան, Արտյոմ Ալաբուլյանցը, Գիորգի Մանոյանը, Էռնա Դոլմազովան, Մնացական Ղալաչյանը, Կառլեն Կարապետյանը և շատ ուրիշներ, որոնց աշխատանքները մեկ անգամ չէ, որ զարմացրել և հիացրել են դիտողին: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները հույս են հայտնում, որ այս անդրանիկ ցուցահանդեսը խթան կհանդիսանա գեղանկարչության վիրահայ դպրոցը էլ ավելի հարստացնելու և զարգացնելու գործում: Ցուցահանդեսը շարունակվում է մինչև դեկտեմբերի 5-ը:

30 ноября при содействии Министерства культуры РА, в зале им. Галуста Гюлбекяна культурного центра “Айартун”, функционирующего при епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, открылась первая выставка Союза армянских художников Грузии, на которой представлены 47 работ 29 армянских художников из разных городов страны.
Цель нового Союза армянских художников Грузии – сохранить и передать грядущим поколениям традиции армянских художников. В настоящее время во многих музеях и галереях разных стран мира представлены полотна известнейших талантливых армянских художников из Тбилиси – Александра Баджбеук-Меликова, Сергея Параджанова, Гаяне Хачатурян и др.
В числе членов Союза армянских художников Грузии, объединившего около 50 художников, такие известные деятели искусства, как Мигран Дилбарян, Тенгиз Микоянц, Ирэна Оганджанова, Артем Алабулянц, Гиоргий Маноян, Эрна Долмазова, Мнацакан Калачян, Карлен Карапетян и др. Их работы не раз удивляли и восхищали любителей живописи. Организаторы выставки выразили надежду, что эта выставка станет еще одним шагом в развитии и содействии грузино-армянской школы живописи. Выставка продлится до 5 ноября.