«Start-up Weekend Yerevan» նորարար նախագծերի մրցույթին մասնակցում էր 9 խումբ, որոնք աշխատում էին 9-ը գաղափարների շուրջ:
Թիմերից մեկն աշխատում էր SPINGO նախագծի վրա: Հենց անվանումն արդեն հուշում է նախագծի էությունը: Spin նշանակում է պտտիր, իսկ Go՝ գնա: SPINGO նախագիծը մի պորտալ է, որտեղ այցելուն տեսնում է երկրագունդը:
«Հաճախ գլոբուսը պտտացնելիս, մատդ դնում ես պատահական մի կետի վրա: Այս սկզբունքով է աշխատում SPINGO -ն: SPINGO -ն այն մարդկանց համար է, ովքեր սիրում են ճամփորդել: SPINGO -ի գլոբուսը պտտեցնելով, պատահական ընտրում ես մի երկիր: Սեղմելով այդ երկրի վրա՝ կարող ես իմանալ երկրի մասին բազմաթիվ տեղեկություններ՝ սկսած պատմությունից, մինչև հյուրանոցները»,-ասաց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նախագծի հեղինակներից Լիանա Գևորգյանը:
Նրա խոսքով, նախագիծն ունենալու է թե՛ վեբ տարբերակ, թե՛ բջջային ծրագիր: Նա նաև ավելացրեց, որ SPINGO -ի գլոբուսը ինտերակտիվ է լինելու, երբ մարդ շատ պտտեցնի այն, գլոբուսը կսկսի խոսել: «Օրինակ, կասի, «այդքան մի պտտեցրու» կամ «հոգնեցի» ու նման այլ արտահայտություններով կզրուցի օգտագործողի հետ»,-ասաց Լիանա Գևորգյանը Ըստ Լիանա Գևորգյանիմ SPINGO -ն կրելու է նաև սոցիալական ցանցի հատկանիշներ: Այսինքն, յուրաքանչյուր օգտագործող կարող է գրանցվել, գտնել մարդկանց, որոնք նույնպես ցանկանում են այցելել տվյալ երկիրը:
«Start-up Weekend Yerevan»-ին SPINGO նախագծի շուրջ աշխատում էին 6 հոգի:
«Start-up Weekend Yerevan»-ն անցկացվում էր դեկտեմբերի 2- 4-ը Armnet 2011 նախագծի միջոցառումների շրջանակում: Start-Up Weekend-ները արտերկրում նորարարական նախագծերի ստեղծման բավական տարածված ձև են: Դրանք նպատակ ունեն մեկ հարկի տակ հավաքելով էնտուզիաստների՝ ստեղծել և իրագործել նորարար գաղափարներ հետագայում կոմերցիոն նպատակներով:

В конкурсе инновационных разработок “Start-up Weekend Yerevan” участвует 9 групп, которые работали над разработкой 9 идей.
Одна из команд работает над проектом SPINGO. Название проекта уже подсказывает его суть. Spin в переводе означает “вращай”, а Go – “иди”. Проект SPINGO – это портал, в котором посетитель может видеть Землю. “Часто, вращая глобус, останавливаешься на случайной точке на нем. По этому же принципу работает SPINGO. SPINGO создан для тех, кто любит путешествовать. Вращая глобус SPINGO, можно получить подробные сведения о любой стране: начиная с истории страны и до информации о гостиницах”,- сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net одна из авторов проекта Лиана Геворкян.
По ее словам, у проекта будет как веб-версия, так и мобильная программа. Она также добавила, что глобус SPINGO будет интерактивным, если его долго вращать, он может заговорить: “Например, он может сказать: “Не вращай меня так сильно” или “Я устал” или другие подобные выражения. Он сможет беседовать с пользователем”, – сказала Лиана Геворкян.
Она сказала также, что SPINGO будет наделен свойствами социальной сети. То есть, каждый пользователь может зарегистрироваться, найти тех, кто также желает посетить данную страну.
Над разработкой проекта SPINGO в конкурсе “Start-up Weekend Yerevan” работало 6 человек. “Start-up Weekend Yerevan” проходил в Ереване с 2 по 4 декабря в рамках мероприятия “Armnet 2011”. За рубежом это очень распространенный способ создания инновационных проектов. Их цель – объединить разработчиков, дизайнеров, энтузиастов сферы ИТ и всех тех, у кого есть инновационные идеи, которые в дальнейшем можно будет использовать в коммерческих целях.