Դեկտեմբերի 3-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ը, որի հաղթողն այս տարի դարձավ վրացական Candy խումբը իրենց «Candy music» երգով: Մինչ մրցույթը Հայաստանում բոլորը քննարկում էին, ի վիճակի ՞ է արդյոք Երևանը ընդունել նման մեծամաշտաբ մրցույթ, թե՝ ոչ: Բոլորի մոտ կարծիքը, հիմնականում, բացասական էր: Ոմանք հասկանում էին պատասխանատվության չափը, ոմանք էլ` պարզապես վատատես էին:
Այնուամենայնիվ շոուն իրականացավ և իրականացավ ինչպես հարկն է: Կառուցվեց գեղեցիկ բեմ, բերվեց լավ տեխնիկա, հրավիրվեցին հյուրեր արտերկրից:
Մրցույթը դիտելու համար Հայաստան էին ժամանել բազմաթիվ օտարերկրացի լրագրողներ և զբոսաշրջիկներ, ովքեր հիացած էին Հայաստանով և մրցույթով:
«Չափազանց ուրախ եմ, որովհետև ամեն ինչ անցավ հիանալի, այնպես, ինչպես պլանավորվել էր», մրցույթից հետո PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ նշեց մրցույթի ղեկավար Սիթսե Բեքերը:
«Հայերը հիանալի մարդիկ են, շատ զարգացած, նույնիսկ փոքր երեխաները խոսում են անգլերեն: Նրանք շատ ազնիվ են և շատ հյուրասեր: Հանրային հեռուստաընկերությունն արեց լավագույնը, համարյա ամբողջությամբ վաճառվեցին գլխավոր փորձի տոմսերը և ամբողջովին` մրցույթի տոմսերը», ասում է մրցույթի համար Հոլադիայից ժամանած լրագրող Յուրգեն Բյորնիգը:
Այնուամենայնիվ մեր հայրենակիցների մոտ դժգոհություն կա: Նրանք դժգոհում են, որ շոուն լավը չէր, մասնակիցները լավ չէին երգում և այլն: Այն մարդիկ, ովքեր հետևել են նախորդ տարիների «Մանկական Եվրատեսիլին», կասեն, որ իրականում նախորդ տարիների մրցույթների բեմերը ավելի լավը չէին, եթե հաշվի առնենք, որ որոշ երկրներ, օրինակ Բելոռուսիան, հատուկ այդ առիթով նոր շենք էր կառուցել, իսկ Հայաստանը այն իրականացրել է Մարզահամերգային համալիրում:
Դեռ մրցույթը սկսելուց մեկ ժամ առաջ համալիրի նախասրահում դի-ջեյ էր աշխատում, ով մանկական երգերով ուրախացնում էր երեխաներին, նրանց ողջունում էին մուլտֆիլմերի հատնի և սիրված հերոսներ: Միևնույն ժամանակ նշենք, որ նախասրահում վաճառվում էին նաև բազմապիսի հուշանվերներ, որոնց գինը, մեղմ ասած, այդքան էլ մատչելի չէր (մրցույթի լոգոտիպով կրծքանշանի գինը սկսում էր 1000 դրամից):
Ամենամեծ հուսախաբությունը եղավ հատուկ հյուրի՝ Շվեդիայից ժամանած Մոլի Սանդենի առումով, ում հայ երաժշտասերները այդքան էլ ծանոթ չէին, չնայած Եվրոպայում նրա շատ հայտնի լինելուն: Այնուամենայնիվ Սանդենին Հայաստանում այժմ արդեն ճանաչում են:
Շատերը երևի կհարցնեն՝ ի՞նչ բերեց Հայաստանին «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ը: Նախ այն ավելի ճանաչելի դարձրեց Հայաստանը Եվրոպայի համար: Շատերը թյուր կարծիք ունեին Հայաստանի մասին, իսկ հետո համացանցում հայտնված գրառումները ցույց տվեցին, որ Հայաստանը նրանց դուր է եկել: Օտարերկրացի լրագրողների հիմնական գրառումն էին «Տխուր եմ, որ հեռանում եմ Հայաստանից» կամ «Ցանկանում եմ ետ վերադառնալ Երևան»:
Երկրորդը, որ այն Հայաստանին նմանօրինակ մրցույթ կազմակերպելու մեծ փորձառություն բերեց, չնայած որ այնտեղ ներգրավված էր արտասահմանցի մասնագետների մեծ թիմ:

5 Декабрь 2011 - 13:02 AMT
“Детское Евровидение 2011”: Армения может принимать конкурсы международного масштаба на должном уровне
3 декабря Ереван впервые принял у себя международный конкурс песни “Детское Евровидение 2011”, победителем которого стала грузинская группа Candy с песней “Candy music”.
Конкурс в Армении обсуждали практически все. Многие сомневались, сможет ли Армения принять у себя конкурс подобного масштаба. Большинство было настроено пессимистично. Одни понимали степень ответственности, а другие просто не верили в успех.
Несмотря ни на что, шоу состоялось. И состоялось на должном уровне. Была построена превосходная сцена, использована качественная техника, приглашены зарубежные гости. В Армению приехали зарубежные журналисты, туристы, которые были просто восхищены и Арменией, и самим конкурсом. “Я безмерно рад, поскольку все прошло замечательно, как было задумано”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель конкурса “Детское Евровидение 2011” Ситсе Беккер.
“Армяне – замечательные люди, очень развитые, даже маленькие дети говорят на английском языке. Они очень честные и гостеприимные. Общественная телерадиокомпания почти полностью реализовала билеты на генеральную репетицию конкурса и полностью реализовала билеты на сам конкурс”, – сказал журналист Юрген Бйорнинг, приехавший из Нидерландов. Несмотря на это, многие наши соотечественники недовольны некоторыми обстоятельствами: они утверждают, что шоу было не очень интересным, участники плохо пели и т.д. Те, кто смотрел конкурсы Евровидения прошлых лет, могут вспомнить, что сцены были не лучше, даже учитывая тот факт, что во многих странах, в том числе и в Беларуси, специально для этого конкурса были построены новые концертные комплексы, в то время, как у нас он проходил в старом СКК.
Еще за час до начала конкурса песни в фойе СКК работал Ди-джей, который детскими песнями развлекал и радовал маленьких зрителей. Там же продавались различные сувениры, которые, мягко говоря, были несколько дороговаты (цена значка с логотипом конкурса начиналась с 1000 драмов).
Многие еще долго будут задаваться вопросом: что же дало Армении “Детское Евровидение 2011”? Во-первых, это позволило многим европейцам поближе познакомиться с Арменией и армянами. У многих были неверные представления о нашей стране. Но после конкурса, судя по записям в Интернете, можно было понять, что от шоу были в восторге очень и очень многие. Зарубежные журналисты в основном писали: “Грустно уезжать из Армении” или “Хотелось бы вновь посетить Армению” и т. д.
Во-вторых, Армения приобрела огромный опыт в организации мероприятий подобного масштаба, пусть даже с участием группы иностранных специалистов.