NASA-ի աստղագետները հաստատել են, որ հայտնաբերվել է նոր մոլորակ. երբևէ Երկրին ամենաշատ նմանը։ Մոլորակը, որն անվանել են Կեպլեռ-22բ, պտտվում է Արևից 600 լուսային տարի հեռու գտնվող աստղի շուրջ։ Մոլորակը գրեթե երկու անգամ ավելի մեծ է Երկրից։ Այս մասին գրում է Argumenti.ru-ն։
Կեպլեռ-22բ-ում միջին ջերմաստիճանը մոտ 22 աստիճան է։
ԱՄՆ-ի՝ տիեզերքի օդային և հետազոտական ազգային գրասենյակի մասնագետներտը նշում են, որ Կեպլեռ-22բ-ի բոլոր հատկանիշները ամբողջապես համապատասխանում են Երկրին։
Մասնագետները չեն բացառում, որ այնտեղ հնարավոր է ջուր լինի ինչպես հեղուկ վիճակում, այնպես էլ սառցի տեսքով, քանի որ մոլորակը գտնվում է այնպիսի ուղեծրի վրա, որը հաստատում է այդ փաստը։
Մոլորակն ուսումնասիրողների թիմի ղեկավար Դուգլաս Հաջինսը Վաշինգտոնում NASA-ի գլխամասային գրասենյակում հայտարարել է, որ բացված է համարում նոր բնակության համար պոտենցիալ մոլորակի՝ Երկիր մոլորակի երկվորյակի հայտնաբերումը։

Астрономы NASA подтвердили обнаружение планеты, по многим характеристикам похожей на Землю. Планета, названная Кеплер-22 б, обращается вокруг звезды, расположенной в 600 световых годах от Солнца. Она примерно в два раза больше Земли. Об этом пишет Argumenti.ru.
Средняя температура на планете составляет около 22 градусов.
Специалисты национального управления по воздухоплаванию и исследованию космического пространства США отмечают, что условия Кеплер-22 б практически полностью соответствуют земным.
Специалисты не исключают, что вода на ней может находиться как в жидком состоянии, так и в виде пара и льда, поскольку орбита найденной планеты лежит именно на таком удалении, при котором это возможно.
Руководитель программы Kepler Дуглас Хаджинс, выступая в штаб-квартире НАСА в Вашингтоне, отметил, что открытие первой потенциально обитаемой планеты – это важнейшая веха на пути поисков планеты-близнеца Земли. Однако астрономы не указывают, на каком расстоянии от Земли находится планета Кеплер-22 б.