Թուրքիայում նախապես պայմանավորված խաղերի մասին գործը պայթել է նոր ուժով: Դատախազը մեղադրանք է ներկայացրել 93 կասկածյալների, որոնց թվում նաև «Տրաբզոնսպորտի» ղեկավարին, փոխանցում է sovsport.ru-ն:
. Գործի 93 մասնակիցներին (նրանցից 31 մինչև լսումների ավարտը արդեն ճաղերի ետևում են գտնվում) պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ գործին ընթացք տալով՝ դատախազ Մեհհմեդ Բերկը պահանջել է առավելագույն պատիժ: Դրանք նախատեսվում են թուրքական ֆուտբոլում կաշառակերության դեմ պայքարի մասին օրենքում, որն ընդունվել է այս տարի: Համաձայն այդ օրենքի պայմանավորվածություն կազմակերպելու կամ դրան մասնակցելու դեպքում, մեղադրողը դատապարտվելու է 5-12 տարի ազատազրկման: Իսկ «Ֆեներբախչեի» նախագահ Ազիզ Յիլդիրիմին պայմանավորված խաղերի պատճառով սպառնում է 138 տարի ազատազրկում:
Դատարանն առայժմ պաշտոնապես չի հաստատել մեղադրանքը: Որոշումը պետք է կայացվի մեղադրանքի ներկայացումից հետո 15 օրվա ընթացքում: Այսինքն վերջնաժամկետը դեկտեմբերի 18 է: Չնայած, միանգամից մի քանի խաղացողների արդեն արգելել են խաղադաշտ դուրս գալ թուրքական մրցաշարի դեռևս նախորդ տուրում:
Մեղադրվող թուրքական ակումբների ղեկավարների մեծամասնությունը տարբեր կուսակցությունների հայտնի անդամներ են, մարդիկ, ովքեր երկրում ունեն մեծ քաղաքական կշիռ: Գործին անձամբ խառնվել է երկրի նախագահ Ադուլլահ Գյուլը: Գյուլը քննադատել է խորհրդարանին նման նախաձեռնության համար:

Дело о договорных матчах в Турции взорвалось с новой силой. Прокурор предъявил обвинения 93 подозреваемым, в числе которых – двое руководителей “Трабзонспора”, передает sovsport.ru.
Ходатайствуя об ответственности в отношении 93 фигурантов дела (31 из них уже находятся за решеткой до окончания слушаний), прокурор Мехмет Берк потребовал максимально жесткие наказания. Они предусмотрены в законе о борьбе с коррупцией в турецком футболе, принятом в этом году. Согласно этому закону за организацию или участие в договорняке обвиняемому светит от 5 до 12 лет тюремного заключения. А президенту “Фенербахче” Азизу Илдыриму, одному из самых влиятельных людей в стране, по совокупности обвинений грозит 138 лет за решеткой. С суд пока официально обвинения не утвердил. Решение должно быть вынесено в течение 15 дней после оглашения обвинений, то есть крайний срок – 18 декабря. Впрочем, сразу нескольким игрокам уже запретили выходить на поле в прошлом туре турецкого чемпионата.
Большинство обвиненных руководителей клубов – видные члены различных партий, люди, имеющие в стране огромный политический вес. В дело вмешался лично президент страны Абдулла Гюль и наложил вето. Гюль раскритиковал парламент за подобную инициативу.