Այսօր կայացած «Կիբերանվտանգությունը և կիբերհանցավորության վիճակը ՀՀ-ում» կոնֆերանսի ժամանակ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ 1-ին վարչության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորում կատարվող հանցագործություններրի դեմ պայքարի բաժնի պետի տեղակալ Վահագն Հարությունյանն իր խոսքում նշեց վերջին երեք տարում ՀՀ-ում բացահայտված կիբերհանցագործությունների դեպքերի մասին։
2009թ-ին հարուցվել է 13 քրեական գործ կիբերհանցագործությունների գծով։ 2010-ին այս թիվը կազմել է 20 դեպք։ Իսկ 2011-ի առաջին 10 ամիսների ընթացքում ՀՀ սստիկանության ԿՀԴՊ պայքարի բաժինը գրանցել է 16 բացահայտված կիբերահանցագործության դեպք։
Ըստ Վահագն Հարությունյանի, այս բոլոր դեպքերից գերակշռող մասն են կազմել համակարգչային տեղեկություններին ապօրինի տիրանալը։
«Կիբերանվտանգությունը և կիբերհանցավորության վիճակը ՀՀ-ում» կոնֆերանսը դեռ շարունակվում է։ Ոլորտի մասնագետները քննարկելու են նաև հարցեր կապված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարվող հանցագործությունների դեմ պայքարի ներկայիս վիճակի, ՀՀ-ում ինտերնետ համացանցում երեխաների շահագործման դեմ մղվող պայքարի հետ։ Կոնֆերանսը կազմակերպել են ՀՀ Ոստիկանությունը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ համատեղ։

8 декабря состоялась конференция на тему “Кибербезопасность и состояние киберпреступности в РА”, во время которой заместитель начальника отдела по борьбе с преступлениями в сфере высоких технологий ГУБОП Полиции РА Ваагн Арутюнян в своем выступлении рассказал о киберпреступлениях, совершенных в Армении, и раскрытых в течение последних трех лет.
В 2009 году было возбуждено 13 уголовных дел по киберпреступности, а в 2010 – 20. А в течение первых 10 месяцев 2011 года отделом по борьбе с киберпреступностью раскрыто 16 киберпреступлений.
По словам Ваагна Арутюняна, значительную часть этих преступлений составляет незаконное присвоение компьютерной информации.
Конференция на тему “Кибербезопасность и состояние киберпреступности в РА” все еще продолжает свою работу. Специалисты сферы также должны обсудить вопросы, связанные с нынешним положением борьбы с совершаемыми киберпреступлениями в РА. Конференция организована Полицией РА совместно с Ереванским офисом ОБСЕ.