2011 թ. դեկտեմբերի 5-7-ը Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման հարցերով միջկառավարական կոմիտեի 5-րդ նիստը: Նիստին մասնակցում էին 2005 թ. ընդունված «Մշակութային ինքնարտահայտումների բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիային միացած անդամ երկրները, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և դիտորդներ:
Դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանը ընտրվեց կոմիտեի բյուրոյի փոխնախագահ և որպես 2012 թ. հիմնական զեկուցող հանդես կգա ՀՀ մշակույթի նախարարության արտաքին կապերի վարչության փորձագետ Արտաշես Առաքելյանը, հայտնում է մշակույթի նախարարությունը:
Միջկառավարական կոմիտեն ստեղծվել և գործում է 2005 թ. ընդունված «Մշակութային ինքնարտահայտումների բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիայի հիման վրա, որին Հայաստանը միացել է 2007 թ: Հայաստանը վերոնշյալ կոմիտեի անդամ է 4 տարի ժամկետով:

8 Декабрь 2011 - 10:46 AMT
С 5 по 7 декабря 2011 года в Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО состоялось 5-ое заседание Межправительственного комитета по вопросам охраны нематериального культурного наследия. В заседании принимают участие страны – участницы принятой в 2005 году конвенции ЮНЕСКО “Об охране нематериального культурного наследия”, представители международных организаций и наблюдатели.
7 декабря Армения была выбрана вице-президентом Совета Международного бюро комитета ЮНЕСКО по образованию, и в качестве постоянного докладчика 2012 года выступит эксперт Управления по внешним связям Министерства культуры РА Арташес Аракелян, сообщают в Министерстве культуры РА.
Межправительственный комитет создан на основе принятой в 2005 году конвенции ЮНЕСКО “Об охране нематериального культурного наследия”, к которой в 2007 году присоединилась и Армения. Срок членства Армении в комитете – 4 года.