Դեկտեմբերի 20-25-ը Երևանում կանցնի ժամանակակից իտալական կինոյի շաբաթ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին:
«Մենք ողջունում ենք Երևանի «Համազգային» թատրոնի մեզ հետ համագործակցելու պատրաստակամությունը այս նախագծի շրջանակներում, որը, հուսով ենք, ավանդական կդառնա»,-ասել է նա:
Ընդ որում, դեսպանը նշել է, որ, ինչպես և նախորդ տարի, ծրագրի կազմակերպիչները կփորձեն համատեղել արվեստի մի քանի ուղղություններ, ստեղծելու համար ավելի խորը պատկերացում Իտալիայի կյանքի և արվեստի մասին:
Այս տարի կինոյի շաբաթվա բացմանը տեղի կունենա հայտնի իտալացի երաժիշտ Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի համերգը, ինչպես նաև Վահե Մելքոնյանի «Հյուրընկալ Հռոմ» լուսանկարչական ցուցահանդեսը:
«Իտալական կինոն իր յուրահատուկ դերն ունի կինեմատոգրաֆի աշխարհում: Այն մնում է եզակի, անկախ այսօրվա պայմաններից, մասնավորապես ԱՄՆ-ում կինոինդուստրիայի զարգացումից»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, «նախագծի շրջանակներում ներկայացված ֆիլմերը ներկայացնում են իտալական կյանքի ողջ խճանկարը…երբեմն ողբերգական, երբեմն սենտիմենտալ»: Հենց դա է իտալական ֆիլմերի հիմնական առանձնահատկությունը՝ նրանց սոցիալական ուղղվածությունը:

From December 20-25, Yerevan will host a week of modern Italian cinema, Italian Ambassador to Armenia Bruno Scapini said.
“We welcome Hamazgayin Theatre’s readiness to cooperate with us in the framework of the project which hopefully will be of lasting nature,” he said.
The ambassador noted that the opening ceremony of the week will feature concert by famous Italian musician Mario Stefano Pietrodarchi and Vahe Melkonyan’s photo exhibition.
"Italian cinema retains its special place in world cinematography, despite current development of U.S. film industry. Movies presented in the framework of the project are a unique expression of Italian life, at times tragic, at times sentimental," Ambassador Scapini said.
Screenings will be preceded by film critic Sara Nalbandyan’s presentations, with free entrance provided to all movies.