Այսօր Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը և իրավաբան Օլգա Սաֆարյանը լրագրողներին մամլո ասուլիսում ներկայացրեցին 2011-ին կոմիտեի իրականացրած Հայաստանի պետական մարմինների կայքերի մոնիտորինգի արդյունքները։ Մոնիտորինգի նպատակն էր գնահատել, թե որքանով թափանցիկ են աշխատում պետական մարմինները և որքանով տեղյակ պահում հանրությանը կարևոր լուրերի մասին։ Մոնիտորինգն անցկացվել է երկու փուլով. Առաջինը՝ փետրվարի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը, 2-րդը՝ հուլիսի 1-ից հոկտեմբերի 15-ը։Մոնիտորինգի արդյունքում ուսումնասիրվել է 38 կայք՝ ըստ խմբերի։ 1-ին խմբում էին ՀՀ նախարարությունների և կառավարության առընթեր մարմինների կայքերը, 2-րդում՝ մարզային պետական կայքերը, 3-ում՝ ՀՀ նախագահի, ԱԺ, կառավարության, սահմանադրական դատարանի և դատախազության կայքերը։ Կայքերն ուսումնասիրվել են 177 չափորոշիչով, որոնցից 150-ը բովանդակային են (հասցե հեռախոսից մինչև բյուջե), մնացածը՝ տեխնիկական։
Մոնիտորինգի արդյունքում առավել շատ բարելավված թե՛ տեխնիկապես, թե՛ բովանդակության տեսանկյունից ճանաչվել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության կայքը 52% թափանցիկության ցուցանիշով։ Իսկ ամենաբարդը, խճճվածն ու անհարմարը ՀՀ մշակույթի նախարարության կայքը՝ 19,62%-ով։
«1-ին փուլի արդյունքներում ամենահագեցածը բովանդակությամբ և տեխնիկապես ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարության կայքն էր, սակայն 2-րդ փուլից հետո բոլոր կայքերում նկատվեցին զգալի բարելավումներ և առաջատարը փոխվեց։ 1-ին փուլից հետց մենք քննարկումներ և սեմինարներ ենք անցկացրել մարմինների ներկայացուցիչների հետ, առաջարկել ուսումնասիրել մեր չափորոշիչները։ 1-ին փուլում կային անգամ այնպիսի պետական մարմիններ, որոնք չունեին կայքեր»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը և հավելեց, որ չնայաց 2-րդ փուլից հետո գրանցված բարելավումներին՝ 100%-ով ոչ մի մարմնի կայք չի բարելավվել։
«Մշակույթի նախարարության կայքը բովանդակությամբ և տեխնիկապես թերի է, խառն է, ոչ տրամաբանական էջերով՝ մեկը մյուսին հաջորդող։ Կարող է մի քանի էջ իրար հետևից այցելես, բայց այդպես էլ չգտնես անհրաժեշտ ինֆորմացիան»,-նշեց Օլգա Սաֆարյանը։
Մարզպետարանների կայքերի ցուցակում 2-րդ փուլի արդյունքում առաջատարն է Կոտայքի մարզպետարանի կայքը՝ 36,94% թափանցիկության ցուցանիշով։
Դե իսկ խոսելով ՀՀ նախագահի, Ազգային Ժողովի, Կառավարության, Սահմանադրական դատարանի և դատախազության կայքերի մասին, Աշոտ Մելիքյանը ցավով նշեց, որ 2-րդ փուլում այս կայքերը ոչ թե բարեալավվել են, այլ վարկանիշային անկում ապրել։

9 Декабрь 2011 - 10:33 AMT
9 декабря председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян и юрист Ольга Сафарян во время пресс-конференции представили журналистам результаты мониторинга государственных сайтов Армении 2011 года. Цель мониторинга – оценить прозрачность работы государственных органов, а также степень информирования общественности о важнейших событиях. Мониторинг проводился в два этапа: первый – с 1 февраля по 30 апреля и второй – с 1 июля по 15 октября.
В результате мониторинга, разделившего сайты на группы, было изучено 38 сайтов: в первой группе оказались сайты министерств Армении, органов при правительстве РА, во второй – областные государственные сайты, в третьей – сайты президента РА, НС, правительства Армении, Конституционного суда и прокуратуры. Сайты классифицировались по 177 критериям, 150 из которых относились к содержанию, остальные – технические.
В результате мониторинга более или менее совершенным, как технически, так и по содержанию, признан сайт Министерства регионального управления РА, показатель прозрачности которого – 52%. Самым сложным, запутанным и неудобным оказался сайт Министерства культуры РА с показателем 19,62%.
“Сайт Министерства культуры очень бессодержательный и технически несовершенный, последовательность чередующихся страниц нелогична. Можно перелистать несколько страниц подряд, но так и не найти нужную информацию”, – отметила Ольга Сафарян. Среди областных административных центров лидером стал сайт административного округа Котайк с показателем 36,94%.
Говоря о сайтах президента РА, правительства Армении, Национального собрания, Конституционного суда и прокуратуры, Ашот Меликян с сожалением отметил, что их рейтинг несколько упал.