Այսօր` դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է հայ ռեալիստական արվեստի նշանավոր դեմքերից մեկի` Հմայակ Հակոբյանի 140-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը:
Բացման խոսքում պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը նշեց, որ նկարները 70 տարի պահպանվել են պահոցում և այսօր առաջին անգամ են ներկայացվում արվեստասերներին: Նա նաև շեշտեց, որ Հակոբյանը մեծ գործ է արել հայ արվեստի համար, ստեղծելով կովկասյան տարածաշրջանում նմանօրինակ աշխատանքներ:
Ցուցահանդեսի համադրող, արվեստաբան Քնարիկ Ավետիսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին պատմեց, որ ՀԱՊ-ի ֆոնդերում պահպանվում են շուրջ 2850 աշխատանքներ, որորնք 1947-48 թթ-ին բերվել են Թբիլիսիից: Նկարներից շատերը նոր են ռեստավրացիայի ենթարկվել: Պատկերասրահի մշտական ցուցադրություններում ներկայացված են նկարչի 5 կտավներ: 19-րդ դարի վերջի և 20-ի սկզբների հայ ռեալիստական արվեստի նշանավոր դեմքերից է Հմայակ Հակոբյանը (1871, Տրապիզոն – 1939, Թիֆլիս), որի ստեղծագործական հարուստ ժառանգությունը տակավին ուշարդության չի արժանացել:
Նկարիչը մասնագիտական կրթություն է ստացել Մյունխենի գեղարվեստի ակադեմիայում (1891-1894), ապրել ու ստեղծագործել Թիֆլիսում, ճամփորդել Շվեյցարիայում ու բազմիցս այցելել Հայաստան: 1889 թվականից գեղանկարչական ու գրաֆիկական աշխատանքներով մասնակցել է Թիֆլիսում ու Երևանում կազմակերպված ցուցահանդեսներին:
Նրա նախասիրությունները դրսևորվել են կերպարվեստի բոլոր ժանրերում: Նկարել է Թիֆլիսի բազմազգ բնակչության կյանքին ու կենցաղին նվիրված թեմատիկ ու ժանրային հորինվածքներ, ազգային ու անհատական բնութագրումով առանձնացող իր մտերիմ մարդկանց և տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների դիմանկարներ, էտյուդային բնույթի գողտրիկ բնանկարներ ու դասական հորինվածքով նատյուրմորտներ, նոր թեմաներով ու ժարերով, գեղավեստական արտահայտչամիջոցներով հարստացրել հայ արվեստը: Ստեղծագործել է ինչպես կտավի, այնպես էլ ստվարաթղթի և փայտե տախտակների վրա: Մահացել է ծայրահեղ աղքատության մեջ, չնայած որ ծնվել է մեծահարուստի ընտանիքում:

9 декабря в Национальной галерее Армении открылась выставка, посвященная 140-летию одного из известных представителей армянского реализма, художника Амаяка Акопяна.
В речи открытия директор галереи Фараон Мирзоян отметил, что картины, после 70 лет хранения в архивах, 9 декабря впервые были представлены любителям искусства. Он также сказал, что Акопян внес неоценимый вклад в развитие армянского искусства, создав подобные работы в кавказском регионе.
Куратор выставки, искусствовед Кнарик Аветисян рассказала корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в фондах НГА хранится около 2850 работ, которые в 1947-48 гг. были привезены из Тбилиси. Многие картины отреставрированы сравнительно недавно. В постоянной экспозиции галереи представлены 5 картин художника.
Амаяк Акопян (1871 – 1939) родился в Трабзоне. В 1894 окончил мюнхенскую Академию художеств. Художник жил и творил в Тбилиси. Много раз приезжал в Армению. В 1917, 1919 гг. принимал участие в выставках Союза художников-армян и Грузинского художественного общества.
Тематика его работ — это портреты-этюды, типаж которых составляют городские ремесленники, крестьяне. Значительное место в его творчестве занимает натюрморт, в основном, изображение овощей и фруктов. Тщательная пластическая разработка, несколько сумрачный колорит указывают на влияние голландской и фламандской художественных школ.