Այսօր` դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայի տանը բացվեց Ռուսական կինոյի շաբաթը Հայաստանում: Շաբաթը բացեց Մ. Մախանկոյի «Տղամարդկային կանացի խաղ» ֆիլմը: Այն պատմում է մի ֆիրմայի մասին, որի կին աշխատակիցները ֆուտբոլի թիմ են կազմում, որպեսզի նոր մարզադաշտի տենդեր հաղթեն:
Ֆիլմի ռեժիսորը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ չի ճանաչում հայ կինոսիրողներին և չի կարող ասել, թե ինչ ընդունելության այն կարժանանա: Նրա խոսքով ֆիլմը պատմում է ֆուտբոլի մասին, սակայն առանցքում, այնուամենայնիվ սերն է: «Ամուրյան աշուն» ռուսական կինոյի և թատրոնի բաց փառատոնի ղեկավար Սերգեյ Նովոժիլովը նշեց, որ շաբաթվա համար բերվել են այն ֆիլմերը, որոնք կոմերցիոն չեն, սակայն իրենց բովանդակությամբ լուսավոր են և բարի:
Շաբաթը կազմակերպել է ՌԴ մշակույթի նախարարությունը «Ֆեսթ-Սինեմա» ընկերության հետ:
Ռուսական կինոյի շաբաթվա ընթացքում ցուցադրվելու են 5 ֆիլմեր: Դրանք են Ե. Սոկոլովի «Կայսրության աստղը», Ի. Չերնիցկու «Յունկերները», Դ. Պովոլոցկու և Մ. Դրուգոյի «Իմ հայր Բարիշնիկովը» և Ի. Կոպիլովի «Չեմ ասի» ֆիլմերը:

10 Декабрь 2011 - 12:31 AMT
10 декабря в Доме Москвы в Ереване открылась Неделя российского кино в Армении. Неделя открылась фильмом “Мужская женская игра” М. Маханько. Фильм рассказывает о строительной компании, которая, чтобы выиграть тендер на возведение крупного стадиона, вынуждена собрать футбольную команду из своих сотрудниц — заказчик больше всего на свете любит футбол и женщин!
Режиссер фильма Мария Маханько во время беседы с журналистами сказала, что не очень хорошо знает армянских киноманов и не может предсказать, как будет воспринята кинокартина. По ее словам, фильм о футболе, хотя центральной все-таки является тема любви. Президент Российского открытого фестиваля кино и театра “Амурская осень” Сергей Новожилов отметил, что для недели кино они привезли некоммерческие фильмы, и что это светлые и добрые по содержанию картины.
Неделя организована Министерством культуры РФ совместно с компанией “Фест-Синема”.
В рамках Недели российского кино в Армении будут показаны пять фильмов: это “ Звезда империи” Е. Соколова, “Юнкера” Игоря Черницкого, “Мой папа Барышников” Д. Поволоцкого и М. Другого и “Не скажу” И. Копылова.