Այսօր առավոտյան Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում մեկնարկել է «Տեխնոլոգիաները և հեռահաղորդակցությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում» խորագրով «ՎիմպելԿոմ»-ի ամենամյա համաժողովը: Այն կազմակերպել է «ԱրմենՏել» ընկերությունը: Համաժողովին մասնակցում են լրագրողներ վեց երկրներից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկիստանից և Ուզբեկստանից:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ «ՎիմպելԿոմ» ընկերության ԱՊՀ երկրներում Հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Արտյոմ Մինաևը:
«Ամենամյա մեր համաժողովի խնդիրն է իրականացնել փորձի փոխանակում տարբեր երկրների ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ, քննարկել հեռահաղորդակցության մասին տեղեկացնելու եղանակները և հասկանալ, թե ինչպես է փոխվում լրագրության դերը ժամանակակից հաղորդակցության բնագավառում»,-ասաց նա:
«ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն խոսելով Հայաստանում հեռահաղորդակցության զարգացման մասին, նշեց, որ «ԱրմենՏելը» ժամանակին մենաշնորհ ոիներ դաշտում, սակայն «ՎիպելԿոմի» մուտք գործելուց հետո շատ բան փոխվեց: «Մի քանի տարում «ԱրմենՏելը» մեծ առաջընթացի է հասել: Երբ ես եկա Հայաստան տեսա սովետական վիճակում գտնվող հին սպասարկման կենտրոններ, տարեց աշխատակիցներով: Այդպիսին էր մեզ թողած «ժառանգությունը» նախորդ ղեկավարներից: Այսօր մեր սպասարկման կենտրոններում դուք կտեսնեք մեծ փոփոխություն՝ ամբողջությամբ փոխվել է աշխատակազմը:
Աշխատողների կրճատում է կատարվել՝ 5000-ից նվազելով մինչև 2700-ը: Մենք վերջին տարում մեծ ներդրումներ ենք կատարել՝ կառուցելով նոր ցանցեր»,-նշեց Իգոր Կլիմկոն:
Համաժողովի բանախոսներն են՝ Մարիա Կորոբկովան ComNews Research-ից, «Վեդոմոստի» թերթից Քսենիա Բոլեցկայան, nomobile.ru ծրագրի ղեկավար Նիկոլայ Տուրուբարը և գրող, արձակագիր, բլոգեր Լեոնիդ Կագանովը։

12 Декабрь 2011 - 07:25 AMT
В Ереване стартовал ежегодный форум “Вымпелкома” на тему “Высокие технологии и Интернет-коммуникации”
12 декабря в Ереване в гостинице “Армения Мариотт” стартовал ежегодный форум “Вымпелкома” на тему “Высокие технологии и Интернет-коммуникации”. Он организован компанией “АрменТел”.
В мероприятии принимают участие журналисты из шести стран: Армении, Грузии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана.
На открытии форуме с речью выступил руководитель Службы по связям с общественностью в странах СНГ компании “Вымпелком” Артем Минаев.
“Задачей нашего ежегодного форума является организация обмена опытом с представителями СМИ разных стран, обсуждение методов информирования о телекоммуникациях, о том, как меняется роль журналистики в сфере современных телекоммуникаций”, – сказал он.
Генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко, говоря о развитии телекоммуникаций в Армении, отметил, что в свое время компания “АрменТел” была монополистом в сфере ИТТ, однако, с приходом “Выпелкома” очень многое изменилось.
“В течение нескольких лет “АрменТел” достигла значительного прогресса. Когда я приехал в Армению, то увидел лишь старые, оставшиеся после Советского Союза центры обслуживания с пожилыми сотрудниками. Таким было “наследство”, оставленное нам предыдущими руководителями. Сегодня в наших центрах обслуживания вы можете наблюдать большие перемены, полностью поменялся состав сотрудников. Мы произвели сокращение штатов от 5000 до 2700 человек. За последний год мы сделали крупные инвестиции, построив новые сети”, – отметил Игорь Климко.
Докладчики форума – Марина Коробкова из “ComNews Research”, Ксения Болецкая из газеты “Ведомости”, руководитель программы nomobile.ru Николай Турубар и писатель, публицист, блогер Леонид Каганов.