Զինեդին Զիդանը և Ռոնալդոն խնդրել են ֆուտբոլի երկրպագուներին այցելել իրենց թիմերի խաղերը և աջակցել աֆրիկյան երկրների բնակիչներին: Անցյալի և ներկայի ֆուտբոլի գերաստղերը հույս են կապում աղքատության դեմ 9-րդ խաղի հետ, որը կկայանա դեկտեմբերի 13 Համբուրգում՝ ՈւԵՖԱ-ի աջակցությամբ:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի բարի կամքի դեսպաններ Ռոնալդոն և Զինեդին Զիդանը կհավաքեն հայտնի ֆուտբոլիստների թիմ, ովքեր «Համբուրգ Արենայում» կանցկացնեն ընկերական խաղ «Համբուրգի» հավաքականի բոլոր ժամանակների աստղերի հետ: Ռոնալդոյի և Զիդանի ընկերների շարքում կլինեն այնպիսի ֆուտբոլիստներ, ինչպիսիք են Ֆաբիո Կաննավարոն, Լուիշ Ֆիգուն, Պավել Նեդվեդը և Դիդիե Դրոգբան: Գերմանական ակումբում կխաղան Յորգ Ալբերտցը, Սերգեյ Բարբարեսը, Ռիխարդ Հոլցը և այլք: Հասույթի մեծ մասը կուղարկվի Աֆրիկյան պոզի երկրներում պարենային ճգնաժամի դեմ պայքարին:
«Աղքատության դեմ խաղն ավելին է, քան պարզապես խաղը: Դա աղքատության դեմ համաշխարհային պայքարի մի մասն է: Իմ և իմ ընկեր Ռոնալդոյի վրա միշտ խորը տպավորություն է թողնում հանդիսատեսի աջակցությունը: Հրաշալի է ֆուտբոլ խաղալ հազարավոր երկրպագուների առջև, ովքեր գալիս են բարեգործական խաղի, որպեսզի աջակցեն ֆուտբոլիստներին և իրենց ներդրումն ունենան: Հուսով եմ՝ Հաբուրգը ձեռնպահ չի մնա: Մենք պետք է կարիքավոր մարդկանց հասկացնենք, որ մենք նրանց դժբախտության մեջ չենք թողնի»,- Զիդանի խոսքերը փոխանցում է ՈւԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:
Ռոնալդոն ասել է, որ մեծ հաճույքով կմասնակցի այդ խաղին. «Ես հեռացել եմ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլից, սակայն բոլոր ուժերս կտամ Համբուրգում կայանալիք այդ հատուկ հանդիպմանը: Ինձ հետաքրքիր է խաղալ նման քանակությամբ աստղերի հետ և ոգեշնչում է այն փաստը, որ մենք ներդրում կունենանք Աֆրիկյան պոզի երկրների բնակիչների օգնության հարցում»:

Зинедин Зидан и Роналдо попросили футбольных болельщиков посетить матч их команд и поддержать жителей стран Африканского Рога. Суперзвезды футбола прошлого и настоящего надеются, что девятый Матч против бедности, который 13 декабря пройдет в Гамбурге при поддержке УЕФА.
Послы доброй воли Программы Развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) Роналдо и Зинедин Зидан соберут команду знаменитых футболистов, которые проведут на "Арена Гамбург" товарищеский матч со сборной звезд "Гамбурга" всех времен. Среди друзей Роналдо и Зидана будут такие футболисты, как Фабио Каннаваро, Луиш Фигу, Павел Недвед и Дидье Дрогба. За немецкий клуб сыграют Йорг Альбертц, Сергей Барбарес, Рихард Гольц и другие. Большая часть выручки будет направлена на борьбу с продовольственным кризисом в странах Африканского Рога.
"Матч против бедности – это больше, чем просто игра. Это часть мировой борьбы с нищетой. На нас с моим другом Роналдо всегда глубокое впечатление производит поддержка публики. Прекрасно играть в футбол перед тысячами болельщиков, которые приходят на благотворительный матч, чтобы поддержать футболистов и внести свой вклад. Надеюсь, Гамбург не останется в стороне. Мы должны дать нуждающимся людям понять: мы не бросим их в беде", – слова Зидана передает официальный сайт УЕФА. Роналдо сказал, что с большой радостью примет участие в этом матче: “Я ушел из профессионального футбола, но отдам все силы в этой особенной встрече в Гамбурге. Меня интригует возможность сыграть с таким количеством звезд и вдохновляет тот факт, что мы окажем вклад в дело помощи жителям стран Африканского Рога".