Սիրողական բոնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի Հատուկ կոմիտեն անհիմն համարեց այդ կազմակերպության ղեկավարության կաշառված լինելու վերաբերյալ կասկածները, որի նպատակն էր, իբրև թե, ադրբեջանցի բռնցքամարտիկներին Լոնդոնի 2012թ Օլիմպիական խաղերում 2 ոսկե մեդալների շնորհումը, փոխանցում է lenta.ru-ն:
AIBA ղեկավարների գործունեությունը հետաքննող կոմիտեն ստեղծվել էր 2011 թ սեպտեմբերին BBC հեռուստաալիքով հեռարձակված Newsnight հաղորդումը, որտեղ խոսվում էր սպորտային պաշտոնյաների կաշառման փորձերի մասին: BBC լրագրողները տեղեկատվություն են ստացել, որ Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Քամալադդին Հեյդարովը 10 մլն դոլար է փոխանցել Համաշխարհային բռնցքամարտի սերիային՝ WSB, որի մրցաշարերը կացկացվեն AIBA հովանավորությամբ:
AIBA կոմիտեն լրագրողների կողմից առաջադրված մեղադրանքները համարեց չհիմնավորված և ոչ մի հավաստի ապացույց չունեցող: Կոմիտեն հաղորդում է, որ ադրբեջանցի ձեռներեց Համիդ Համիդովը WSB փոխանցել 9 մլն դոլար, սակայն դա արել է կոմերցիոն նպատակներով: Օլիմպիական մեդալների մասին հարցերը, կոմիտեի հաղորդմամբ, ներդրողի հետ չի քննարկվում: Ինչպես հաղորդում է BBC Sport-ը, ընկերությունը շարունակում է պահպանել AIBA-ում ադրբեջանական ներդրումների մասին իր կարծիքը: BBC լրագրողները կապ են հաստատում Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ, որն ինքնուրույն հետաքննություն է անցկացնում:

Специальный комитет Международной ассоциации любительского бокса (AIBA) назвал необоснованными подозрения в подкупе руководства этой организации, целью которого якобы было получение боксерами из Азербайджана двух золотых медалей на Олимпийских играх 2012 года в Лондоне, передает lenta.ru.
Комитет по расследованию деятельности руководителей AIBA был создан после выхода в сентябре 2011 года на канале BBC Two программы Newsnight, где рассказывалось о попытке подкупа спортивных чиновников. Репортеры BBC получили информацию, что глава министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджана Камаладдин Гейдаров перечислил 10 миллионов долларов Всемирной боксерской серии (WSB), турниры которой проводятся под эгидой AIBA.
Комитет AIBA счел обвинения, выдвинутые журналистами, необоснованными и не имеющими никаких достоверных доказательств. Комитет сообщил, что азербайджанский предприниматель Хамид Хамидов перечислил WSB девять миллионов долларов, однако сделал это в коммерческих целях. Вопрос об олимпийских медалях, по информации комитета, с инвестором не обсуждался.
Как сообщает BBC Sport, компания продолжает придерживаться своего мнения по поводу азербайджанских инвестиций в AIBA. Журналисты BBC контактируют с представителями Международного олимпийского комитета (МОК), который ведет собственное расследование дела.