Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը դարձել է Իսպանիայի նվագախմբերից մեկի գլխավոր հրավիրվիրյալ դիրիժոր: Մաեստրոն մամլո ասուլիսի ժամանակ չնշեց նվագախմբի անունը, քանի որ առայժմ իրավունք չունի այն հրապարակելու: Առաջին համերգը տեղի է ունենալու 2012 թ-ի հունվարի 16-ին:
Թոփչյանը, սակայն նշեց, որ չի պատրաստվում լքել Հայաստանի ֆիլհարմոնիկը, այլ պարզապես ավելի քիչ է լինելու Հայաստանում: Ըստ պայմանավորվածության, նա տարեկան կտրվածքով պետք է ղեկավարի նվագախումբը 2.5 ամիս:
Էդուարդ Թոփչյանը ղեկավարում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 11 տարի: Հույս ունի, որ իր գլխավորած նվագախմբի գլխավոր հրավիրվիրված դիրիժոր կդառնա անգլիացի հայտնի Քրիստոֆեր Ուորրեն-Գրինը, սակայն դրա համար անհրաժեշտ են մեծ գումարներ:

14 Декабрь 2011 - 13:12 AMT
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян стал главным приглашенным дирижером одного из известных оркестров Испании.
Во время пресс-конференции маэстро ничего не сказал о названии оркестра, отметив, что пока он не вправе разглашать данную информацию. Первый концерт состоится 16 января 2012 года.
Однако Топчян отметил, что не собирается покидать филармонический оркестр, просто он теперь чуть меньше будет находиться в Армении. Согласно договоренности, в годовом разрезе оркестром Топчян будет руководить 2,5 месяца.
Эдуард Топчян 11 лет является руководителем Государственного филармонического оркестра Армении. Он надеется, что приглашенным дирижером его оркестра станет известный английский дирижер Кристофер Уоррен-Грин, но для этого необходимы средства.