Դեկտեմբերի 24-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի գալա համերգ` նվիրված ՀՊՖՆ-ի 85-ամյակին: Համերգին որպես մենակատար հանդես կգա աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը: Այս համերգով ՀՊՖՆ-ն կամփոփի Նվագախմբի հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը: Մինչ այդ կներկայացվի հռչակավոր կոմպոզիտոր Գյուստավ Հոլսթի «Մոլորակներ» սյուիտը, որտեղ օգտագործվելու է սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում «Հերոսական բալլադը» համերգի տեխնիկան և Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու «Շչելկունչիկ» բալետի համերգային կատարումը:
2011թ. ստեղծագործական տարին Ֆիլհարմոնիկի համար հագեցած էր տոնական և յուրահատուկ ծրագրերով. Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնի 5-րդ հոբելյանական մեկնարկը նվիրված էր միաժամանակ երկու կարևորագույն տոների` ՀՀ Անկախության 20-ամյակին և Նվագախմբի սկզբնավորման 85-ամյակին: Սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում ներկայացրել է «Հերոսական բալլադը»` բաղկացած հայ անվանի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների 25 հատվածներից: Նվագախումբը տոնել է 5 կոմպոզիտորների և 7 արել պրեմիերա: Նվագախումբը 2011թ.-ին կատարված աշխատանքներում ՀՊՖՆ-ն հատկապես հաջողված է համավրում երիտասարդությանն ուղղված ծրագրերը:
Օգոստոս ամսին լույս տեսավ ՀՊՖՆ-ի «Հայկական ռապսոդիա» ձայնասկավառակը` Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ և Ալեքսանդր Չաուշյանի (թավջութակ) մենակատարությամբ: Այն ներառում է հայ կոմպոզիտորների հեղինակած չորս գործեր (Արամ Խաչատրյան` Կոնցերտ-Ռապսոդիա թավջութակի և նվագախմբի համար, Սուրեն Զաքարյան` Մոնոգրաֆ` թավջութակի և կամերային նվագախմբի համար, Վաչե Շարաֆյան` սյուիտ` թավջութակի և նվագախմբի համար, Կոմիտաս` Կռունկ) և արդեն գրավել է եվրոպական երաժշտասեր ունկնդրի և քննադատների ուշադրությունը: Լոնդոնի “Independent” հեղինակավոր պարբերականը արժանացել է «Շաբաթվա ձայնասկավառակ» կոչմանը:

14 Декабрь 2011 - 14:32 AMT
24 декабря гала-концертом завершится серия мероприятий, посвященных 85-летию филармонического оркестра Армении
24 декабря Государственный филармонический оркестр Армении представит гала-концерт, посвященный 85-летию оркестра. В концерте в качестве солиста выступит всемирно известный скрипач Сергей Хачатурян. Этим концертом Государственный филармонический оркестр Армении завершит серию юбилейных мероприятий. А до этого он представит сюиту Густава Холста “Планеты” с использованием компьютерной графики. 21 декабря на площади Республики Еревана он представит концертное исполнение балета П. И. Чайковского “Щелкунчик” с использованием техники “Героической баллады”.
2011 год был весьма насыщенным для оркестра. Это и участие в 5-ом международном музыкальном фестивале, и выступления на Площади Республики по поводу празднования 20-летия независимости Армении, и представление “Героической баллады”, и много премьер.
В августе вышел альбом “Армянская рапсодия” (солист – Александр Чаушян, виолончель). В него вошли произведения четырех армянских композиторов: Арама Хачатуряна, Сурена Закаряна, Ваче Шарафяна и Комитаса. Известным лондонским изданием он был признан альбомом года.