EURO-2012 համար քաղաքային տրանսպորտի նորացման ծրագիրը հաջող իրագործվում է միայն Խարկովում և Դոնեցկում, միաժամանակ Կիևում և Լվովում այն գրեթե խափանվեց: Այդ մասին ասել է Ուկրաինայում Եվրոպայի առաջնության ՈւԵՖԱ մրցաշարի տնօրեն Մարկիան Լուբկիվսկին:
«Խարկովն ու Դոնեցկը պատասխանատվությամբ են մոտեցել այդ հարցին: Այստեղ խոսքը գնում է ինչպես մրցաշարի ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո մարդկանց տրանսպորտով ապահովելու մասին: Լվովում և Կիևում այն անհաջողության մատնվեց»,- Լուբկիվսկու խոսքը հաղորդում է podrobnosti.ua:
Նա ընդգծել է, որ Լվովում շարժակազմը, որը EURO-2012 հյուրերին տեղափոխելու է օդանավակայանից քաղաքային ենթակառույցներ, կազմում է 40 մեքենա:
Համաձայն EURO-2012 հյուրնկալող քաղաքների հասարակական տրանսպորտի նորացման ծրագրի, պլանավորվում էր գնել ավելի քան 2 հազար միավոր տրոլեյբուս և ավտոբուս Կիևի, Լվովի, Դոնեցկի և Խարկովի համար, սակայն այս ծրագիրը դանդաղ տեմպերով է ընթանում, իսկ դրանք չեն համապատասխանում առաջնության անցկացման նախապատրաստական ժամկետներին:

15 Декабрь 2011 - 12:52 AMT
Программа обновления городского транспорта к EURO-2012 успешно реализуется только в Харькове и Донецке
Программа обновления городского транспорта к EURO-2012 успешно реализуется только в Харькове и Донецке, одновременно в Киеве и Львове она практически провалилась. Об этом сказал директор турнира УЕФА чемпионата Европы в Украине Маркиян Лубкивский.
"Харьков и Донецк ответственно отнеслись к решению этого вопроса. Здесь речь идет об обеспечении транспортом людей как во время турнира, так и после его завершения. Во Львове и в Киеве она претерпела по сути фиаско", – слова Лубкивского передает podrobnosti.ua.
Он отметил, что во Львове дефицит подвижного состава, который будет обеспечивать перевозки гостей EURO-2012 из аэропорта к объектам городской инфраструктуры, составляет 40 машин.
Согласно программе обновления общественного транспорта в принимающих городах EURO-2012 планировалось закупить более 2 тысяч единиц троллейбусов и автобусов для Киева, Львова, Донецка и Харькова, однако эта программа реализуется медленными темпами, которые не соответствуют срокам подготовки к проведению чемпионата.