Սեպտեմբերին Երևանում մեկնարկեց Երևանի կանգառասրահներում ժամանող ավտոբուսների ժամանակացույց ցուցադրող էլեկտրոնային վահանակների տեղադրման պիլոտային փուլը։ Տեղադրված էլեկտրոնային վահանակը մինչ այժմ աշխատում է միայն 16 համարի ավտոբուսներից 4-ի հետ, որոնցում տեղադրված է GPS համակարգը։Այսօր «Հաքաթոն [YAN] Երևան 2011» մրցույթի մասին կայացած ասուլիսի ժամանակ «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնի» փոխտնօրեն Վահագն Ծատուրյանը նշեց, որ էլեկտրոնային վահանկները նույն կերպ շարունակում են աշխատել և պիլոտային փուլը դեռ չի ավարտվել։
«Սկզբնական շրջանում GSM և GPS համակարգերի համատեղելիության խնդիր կար։ Այժմ այս խնդիրը լուծված է։ Էլեկտրոնային վահանակը սկսում է աշխատել այն պահին, երբ ավտոբուսը մոտենում է ՝ փոխանցելով GPS-ի ազդանշանը»,-նշեց նա։
Նշենք, որ ավելի վաղ «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը» տեղեկացրել էր, որ նոր ավտոբուսների առաջին խմբաքանակի (66 ավտոբուս) ժամանելուն պես նախատեսվում է էլեկտրոնային վահանակներ տեղադրել Երևանի 300 կանգառասրահներում։ Սակայն մինչ օրս ավտոբուսները չեն ժամանել Երևան, Չինաստանում վատ եղանակային պայմանների պատճառով դրանց ժամանումն ուշանում է։
Վահագն Ծատուրյանը ավելացրեց, որ յուրաքանչյուր վահանակ մեծ արժեք ունի, բացի դրանից կա նաև ծրագրային փաթեթի խնդիր։ Ըստ նրա, եթե ծրագրերը Հայաստանում նախագծված լինեին, խնդիր չէր լինի դրանք մեր երկրի և քաղաքի պահանջներին համապատասխանեցնելու առումով։ Բացի դրանից կլիներ նաև մեծ ծախսերի կրճատում։
Վահագն Ծատուրյանի խոսքով «Հաքաթոն [YAN] Երևան 2011» մրցույթի պես միջոցառումները կարող են նպաստել նման խնդիրների լուծմանը։ Նրա տեղակացմամբ, մրցույթին ներկայացված գաղափարների մեծ մասը վերաբերում է հենց տրանսպորտի ոլորտին, որին հաջորդում են զբոսաշրջությունը, կրթությունը և առողջապահությունը և այլ ոլորտներ։

15 Декабрь 2011 - 14:21 AMT
В сентябре в Ереване стартовал пилотный этап программы установки электронных табло на ереванских автобусных остановках. Пока электронное табло взаимодействует лишь с 4 автобусами 16-го маршрута, на которых установлена система GPS.
15 декабря во время пресс-конференции, которая собралась по поводу конкурса “Хакатон [YAN] Ереван 2011”, заместитель директора ЗАО "Центр технологий управления города Еревана" Ваагн Цатурян отметил, что пилотный этап до сих пор так и не завершен.
“На начальном этапе у нас была проблема совмещения систем GSM и GPS. Теперь эта проблема решена. Электронное табло начинает работать при приближении автобуса: срабатывает сигнал GPS”, – отметил он.
Следует отметить, что “Центр управления технологиями города Еревана” связывал это с ввозом из-за рубежа первой партии автобусов – 66 транспортных единиц. Автобусы так и не были доставлены в Ереван. Из-за плохих погодных условий в Китае их перевозка задерживается.
Ваагн Цатурян добавил, что табло стоят довольно дорого, кроме этого существует проблема программного пакета. “Если бы программный пакет электронных табло был разработан в Ереване, можно было бы сэкономить значительные средства”, – отметил он.
Ваагн Цатурян считает, что конкурсы, подобные “Хакатон [YAN] Ереван 2011”, могут найти приемлемое решение для данной проблемы.