Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն, ամփոփելով 2011 թվականը, նշեց, որ ազգային հավաքականն անցնող տարում ունեցավ ինչպես բացթողումներ, այնպես էլ նվաճումներ:
«Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում մեր հավաքականը շատ մոտ էր եզրափակիչ դուրս գալուն, սակայն չստացվեց: Չնայած դրան, մեր թիմը լավ խաղ ցուցադրեց և ուրախացրեց բոլոր երկրպագուներին»,-ասել է Հայրապետյանը:
Հայաստանի հավաքականը կսկսի պատրաստվել 2014թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլին փետրվարին և ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Կիպրոսում: Մինչ Մալթայի հետ խաղը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 7-ին, Հայաստանի հավաքականը 4 ընկերական խաղ կանցկացնի: Ըստ ՀՖՖ ղեկավարի, դեռևս վերջնական պայմանավորվածություն չկա և նա չի կարող նշել մրցակիցների անունները:
ԱԱ ընտրական փուլի խաղերի օրացույցի մասին Հայրապետյանն ասել է հետևյալը. «Մենք ստիպված ենք լինելու խաղալ բոլոր մրցակիցների հետ: Սակայն, քանի որ մեր հիմնական դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին որակազրկվել է և բաց է թողնելու այդ խաղը, ավելի լավ է խաղալ Մալթայի, քան Դանիայի կամ Իտալիայի հետ:
Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ, հաշվի առնելով հավաքականի լավ ելույթը ԵԱ-2012 խմբային փուլում և ծանոթ լինելով խաղացողների ներուժին, նա կարող է առաջին տեղն ակնկալել խմբում: «Ես միշտ շատ լավ եմ գնահատում մեր հավաքականի շանսերը, սակայն սա ֆուտբոլ է, միշտ չի ստացվում այնպես, ինչպես ցանկանում ես: Սարգիս Հովսեփյանը և մյուս բոլոր խաղացողները հանդես կգան հավաքականում այնքան ժամանակ, քանի դեռ մարզիչը չի որոշել, որ ինչ-որ մեկը չի համապատասխանում թիմին: Իսկ եթե մենք երկարացրել ենք պայմանագիրը Վարդան Մինասյանի հետ, նշանակում է, լավ ենք գնահատում նրա աշխատանքը»,-ասել է Հայրապետյանը:
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի հավաքականում կրկին հանդես կգա դարպասապահ Ապուլա Էդել Բետեն, որը պաշտպանել է հավաքականի դարպասները 2004-2005թթ.«Մեր հիմնական դարպասապահը Բերեզովսկին է, իսկ Բետեն կնստի պահուստայինների նստարանին, եթե անհրաժեշտ լինի, կպաշտպանի դարպասները»:

17 Декабрь 2011 - 09:07 AMT
Президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян, подводя итоги 2011 года, отметил, что у национальной сборной в уходящем году были и упущения, и новые достижения.
“В отборочном этапе чемпионата Европы наша сборная была очень близка к выходу в финальную стадию, но не получилось. Но, несмотря на это, наша команда показала хорошую игру и порадовала всех болельщиков”,- сказал Айрапетян.
Сборная Армении начнет готовиться к отборочному этапу чемпионата мира 2014 года в феврале и в Кипре проведет учебно-тренировочный сбор. До матча с Мальтой, который состоится 7 сентября, сборная Армении проведет 4 товарищеских матча. По словам главы ФФА, пока окончательной договоренности нет, и он не может назвать имена соперников.
О календаре игр отборочного этапа ЧМ Айрапетян сказал следующее: “ Нам придется играть со всеми соперниками. Но поскольку наш основной голкипер Роман Березовский дисквалифицирован и этот матч пропустит, лучше играть против Мальты, чем против Дании или же Италии”.
Президент футбольной Федерации подчеркнул, что, учитывая хорошее выступление сборной в групповом этапе ЧЕ-2012 и зная потенциал игроков, он может ожидать лишь первого места в группе. “Я всегда оцениваю шансы нашей сборной очень хорошо, но это футбол, и не всегда все получается так, как хочется. Саргис Овсепян и все остальные игроки будут выступать в сборной до того пока, тренер не решит, что кто-то не соответствует команде. А если мы продлили контракт с Варданом Минасяном, значит, оцениваем его работу хорошо ”,- сказал Айрапетян.
Он так же сказал, что в сборной Армении вновь будет выступать голкипер Апула Эдель Бете, который защищал ворота сборной в 2004-2005 годах: “Наш основной голкипер Березовский, а Бете будет сидеть на скамейке запасных, если будет необходимость – стоять в воротах”.