«Աշխարհի առաջնության գործը փակված է: Այժմ մենք պատրաստվում ենք հայտ բերկայացնել Օլիմպիական խաղերի և, հնարավոր է, այլ սպորտային միջոցառումների անցկացման համար»,- հայտնել է Քաթարի Օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Սաուդ բին Աբդուլրահման ալ-Թանին:
Օլիմպիական խաղերն անցկացնելու համար Դոհան կմրցակցի Բաքվի, Ստամբուլի, Տոկիոյի, Մադրիդի և Հռոմի հետ: Փետրվարին թեկնածուները պետք է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին հաստատեն խաղերն ընդունելու իրենց ծրագրերը:
Մայիսին ՄՕԿ գործադիր կոմիտեն կհավաքվի, որպեսզի հաստատի թեկնածուների ցուցակը. կամ բոլորը կմնան, կամ մեկնումեկը կլքի մրցարշավը: 2013 թվականի սեպտեմբերին ՄՕԿ-ը կընտրի այն քաղաքը, որը կընտրի 2020թ. Օլիմպիական խաղերը:
Ավելի վաղ Քաթարը փորձում էր ստանալ 2016 թվականի Օլիմպիադայի անցկացման իրավունքը, սակայն փորձը չհաջողվեց: «Մենք շատ բան ենք սովորել հայտը ներկայացնելուց ի վեր: Մենք ուզում ենք ցույց տալ բոլորին, որ մենք կարող ենք ուժեղ, հուսալի գործընկեր լինել»,- նշել է Աբդուլրահման ալ-Թանին:

17 Декабрь 2011 - 11:36 AMT
“Дело по чемпионату мира закрыто. Теперь мы собираемся подать заявку на Олимпийские игры и, возможно, другие спортивные мероприятия”, – заявил генеральный секретарь Олимпийского комитета Катара Сауд бин Абдулрахман аль-Тани.
За проведение Олимпийских игр Доха будет соперничать с Баку, Стамбулом, Токио, Мадридом и Римом. В феврале кандидаты должны будут подтвердить свои планы на принятие игр Международному олимпийскому комитету.
В мае исполнительный комитет МОК соберется, чтобы утвердить список кандидатов – останутся либо все, либо кто-то покинет гонку. МОК выберет город, который примет ОИ-2020, в сентябре 2013 года.
Ранее Катар пытался получить Олимпиаду 2016 года, но попытка оказалась неудачной. “Мы многому научились с тех пор, как подали ту заявку. Мы хотим всем показать, что мы можем быть сильным, надежным партнером”,- отметил Абдулрахман аль-Тани.