Այսօր` դեկտեմբերի 19-ին Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում բացվեց Հայաստանի թատերական գործիչների միության (ՀԹԳՄ) 14-րդ համագումարը: Այն տեղի է ունենում երկու տարին մեկ անգամ:
Միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց, որ նախընտրելի կլիներ համագումարները կազմակերպել 4 տարին մեկ, որովհետև ավելի շատ բան կլինի ներկայացնելու և ամփոփելու, իսկ այս դեպքում նրանք զբաղվում են միայն ընթացիկ հարցերով:
Համագումարը սկսվեց նիստի հանձնաժողովի ընտրությամբ, որի մեջ ընդգրկվեցին ՀԹԳՄ անդամներ Հրաչյա Աշուղյանը, Հայկ Խերանյանը, Կամո Արզումանյանը, Տիգրան Ներսիսյանը և Օֆելյա Ասատրյանը: Հանձնաժողովը գլխավորեց Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը: Բացման խոսքով հանդես եկավ Հակոբ Ղազանչյանը, ով ներկայացրեց 2 տարիների ընթացքում միությունում տեղի ունեցած փոփոխությունների մասին: Նրա խոսքով ՀԹԳՄ-ն 2 տարիենրի ընթացքում կորցրել է 24 անդամների: Նրանք են Նվարդ Ասատրյանը, Մանյա Գյոզալյանը, Կիմ Երիցյանը, Հրանտ Լալայանցը, Վլադիմիր Մսրյանը, Վազգեն Սարգսյանը և այլն: Համագումարին գրանցված էր 147 մարդ, ներկա էին 116-ը:

19 декабря в ереванском Театре юного зрителя открылся 14-ый съезд Союза театральных деятелей Армении. Он собирается раз в два года.
Председатель Союза Акоп Казанчян в беседе с журналистами отметил, что предпочтительнее было бы собирать съезд раз в четыре года, чтобы не заниматься в основном только организационными вопросами.
Съезд начался с выборов комиссии по координации работы съезда, в которую вошли пять членов Союза театральных деятелей Армении (СТДА): Грачья Ашугян, Айк Херанян, Камо Арзуманян, Тигран Нерсисян и Офелия Асатрян. Комиссию возглавил директор Государственного академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Камо Ованнисян. С приветственной речью открытия выступил Акоп Казанчян, который рассказал об изменениях в составе Союза, произошедших в течение двух лет. По его словам, СТДА в течение двух лет потерял 24 своих членов. Это Нвард Асатрян, Маня Гезалян, Ким Ерицян, Грант Лалаянц, Владимир Мсрян, Вазген Саркисян и др.