Անցած երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի թատերական գործիչների միության (ՀԹԳՄ) աջակցությամբ 15 երիտասարդ թատերական ռեժիսորներ բեմադրել են ներկայացումներ: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, դա միության գլխավոր ռազմավարությունն է` օգնել երիտասարդ ռեժիսորներին: Այդ ներկայացումների թվին են պատկանում Ցոլակ Մլքե–Գալստյանի «Կոմիտասի 10 պատվիրանները», Հասմիկ Վերդյանի «Սևիլուհին», Նարեկ Ներսիսյանի «Լյուսիեն Լյուկ» և այլն: Նախագահի կարծիքով մեր երկրում երիտասարդ ռեժիսորների 5 բեմադրություն ներկայացնելը արդեն լավ թիվ է:
Ղազանչյանը հատուկ նշեց նաև 8 երիտասարդների Մոսկվայի Չեխովյան փառատոն գործուղելու փաստը, քանի որ նրանցից 4-ին միությունը գործուղել է սեփական միջոցներով:
Ղազանչյանը կարևորեց նաև օրերս ավարտված Երիտասարդ ռեժիսորների փառատոնը, որին մասնակցեցին 9 ռեժիսորներ:

The main goal of the Theater Workers' Union of Armenia is to support young directors, according to the head of the Union.
As Hakob Ghazanchyan told a news conference in Yerevan, over the last 2 years, 15 performances were staged with the help of the Union, which is a pretty good result for a small country like Armenia.
Among performances staged are Komitas’ 10 Commandments by Tsolak Mlke-Galstyan, Seville Girl by Hasmik Verdyan, Lucien Luke by Narek Nersisyan and others.
As Ghazanchyan further noted, 8 young Armenian directors will be participating in Moscow-hosted Chekhov International Theatre Festival, with the Union to refund the travel for 4 of them.
The head of the Union also stressed the importance of the recently completed Young Directors Festival in Yerevan, hosting 9 Armenian directors among others.