Մարզական լրագրողների ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով 2011թ-ի Հայաստանի լավագույն մարզիկ է ճանաչվել Եվրոպայի չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Ռոման Ամոյանը: Հարցմանը մասնակցել են 42 մարզական լրագրողներ:
Ամոյանը հավաքել է 346 միավոր: 2-րդ հորիզոնականում 300 միավորով աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, կրկին հունահռոմեական ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանն է: Եռյակը 296 միավորով եզրափակել է աշխարհի թիմային չեմպիոն և աշխարհի շախմատի դասակարգման 3-րդ համար Լևոն Արոնյանը:
4-10-րդ տեղերը զբաղեցրել են Հենրիկ Մխիթարյանը (ֆուտբոլ), Աղասի Աղասյանը (ծանրամարտ), Արթուր Ալեքսանյանը (հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ), Յուրա Մովսիսյանը (ֆուտբոլ), Հարություն Մերդինյանը (մարմնամարզություն), Վլադիմիր Սարուխանյանը (բռնցքամարտ) և Մուսա Մուրթազալիևը (ազատ ոճի ըմբշամարտ):
Լավագույն թիմ է ճանաչվել աշխարհի չեմպիոն Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը: Նրան հաջորդում են ֆուտբոլի և հունահռոմեական ըմբշամարտի ազգային հավաքականները, հաղորդում է Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը:

Согласно результатам опросов, проведенных Федерацией спортивных журналистов, лучшим спортсменом Армении 2011 года признан чемпион Европы по греко-римской борьбе Роман Амоян. В опросе приняли участие 42 спортивных журналиста.
Амоян набрал 346 очков. На второй строчке с 300 очками оказался бронзовый призер ЧМ, тоже греко-римский борец Арсен Джулфалакян. Третью строчку занял победитель командного чемпионата мира по шахматам, гроссмейстер Левон Аронян, набрав 296 очков.
С 4 по 10 строчки расположились Генрик Мхитарян (футбол), Агаси Агасян (тяжелая атлетика), Артур Алексанян (греко-римская борьба), Юра Мовсисян (футбол), Арутюн Мердинян (гимнастика), Владимир Саруханян (бокс) и Муса Муртазалиев (вольная борьба).
Лучшей командой признан чемпион мира – мужская сборная команда Армении по шахматам. За ней следуют национальные сборные по футболу и греко-римской борьбе, сообщает официальный сайт Национального олимпийского комитета Армении.