(?) Ինչպե՞ս եք գնահատում հայկական կայքերի անվտանգության մակարդակը 2011-ի ընթացքում:
(!) 2011-ին ինչ-որ առումով անվտանգության մակարդակը բավական բարձրացել է։ Այն կազմակերպությունները, որոնք միշտ գումար են ունեցել, վերջապես հասկացել են, որ անվտանգության համար արժե և պետք է մեծ գումարներ ծախսել։ Սակայն մյուս կողմից, կան մեծ քանակի կայքեր, որոնք լուրջ չեն. չեն հետևում անվտանգությանը և ոչ էլ գումարներ ունեն անվտանգության համար ներդրումներ անելու։ Սա նորմալ գործընթաց է։
Տարվա ընդհանուր միտումը և դինամիկան լուրջ մոտեցումն էր անվտանգությանը։ Օրեցօր աճող հարձակումները սովորեցրել են մարդկանց, որ անվտանգությունը կարևոր է։
Սակայն շատ դեպքերում էլ անվտանգությունը ոչ այնքան կայքերի խնդիրն է, որքան հոսթինգի։ 2011-ին ամենազանգվածային հաջողված հարձակումները եղել են հենց հոսթինգներին ուղղված և ոչ առանձին կայքերին։ Հայաստանում հոսթինգի խնդիրը դեռ ետ է մնում։ Ըստ իս, հոսթինգի անվտանգությունն ավելի քիչ քննարկված թեմա է, քան կայքերինը։ Հասարակությունը շատ է խոսում կայքերի անվտանգությունից՝ մոռանալով հոսթինգների պաշտպանված լինելու կամ չլինելու փաստը։
(?) Ըստ Ձեզ որո՞նք են 2011-ի ամենամեծ և տպավորիչ հաքերային հարձակումները:
(!) Համացանցում համաշխարհային մակարդակով ամենալուրջ զանգվածային հաքերային հարձակումները կատարում էր Anynomous հաքերային խմբավորումը։ Նրանց հաջողվեց կոտրել թե՛ պետական կառավարական կայքեր, թե՛ մեծ ընկերությունների համակարգեր։ Սակայն, պետք է նշել, որ այս խմբավորումը ոչ թե բարբարոսական կամ ֆինանսական հարձակումներ էր կատարում, այլ պայքարում էր ցանցում ազատության համար։ Նրանք այսպես կոչված կիբերանարխիստներ են։
Դե իսկ Հայաստանում 2011-ին երկու մեծ հարձակում եղավ։ Տարվա սկզբում՝ հունվարին մոտ 200 կայք, որոնք գտնվում էին միևնույն սերվերի վրա, հարձակման ենթարկվեցին թուրք հաքերների կողմից։ Իսկ մյուս զանգվածային հարձակումը վերջերս էր՝ նոյեմբերին. ադրբեջանցիների կողմից կոտրվել էր գրեթե 100-ից ավելի կայք՝ կրկին միևնույն սերվերում գտնվող։ Փաստորեն երկու դեպքերում էլ հոսթիգի անվտանգության խնդիր էր։ Քանի որ պետական սեգմենտում լուրջ կայք չի կոտրվել, այդ երկուսն են եղել տարվա զանգվածային հարձակումները։
(?) Իսկ հայ հաքերները ձեռնարկե՞լ են պատասխան հարձակումներ:
(!) Այո, եղել է մի քանի փոքր պատասխան՝ ադրբեջանական լրատվականների և հանրային հեռուստաընկերության կայքերին ուղղված։ Սրանք բոլորը ցուցադրական հարձակումներ են եղել. որ մենք էլ կարող ենք։ Հայկական կողմը կիբերբարբարոսություններով գրեթե չի զբաղվում։
(?) Ինչպիսի՞ն են կանխատեսումները 2012-ի համար։ Վիրուսների և վնասակար ծրագրերի տարածման ո՞ր մեթոդներն են «մոդայիկ» լինելու հաքերների շրջանում:
(!) Անվտանգության խոցելիությունը հիմնականում առաջանում է այնտեղ, որտեղ մեծ շուկա կա։ Օրինակ դրանք են բջջայինները և պլանշետները, Android օպերացիոն համակարգը, որն այսօր ամենաաճողն է։ Մյուս խոցելի շուկան է էլեկտրոնային կոմերցիան, օնլայն banking-ը։ Հենց այս աճող շուկաներում հաքերների տեսանկյունից իմաստ ունի լուրջ ներդրումներ անել։
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում նոր է սկսում էլեկտրոնային կոմերցիան զարգանալ և իրականության մի մաս դառնալ՝ ուշ թե շուտ մենք էլ կդառնանք թիրախային շուկա։ Դե իսկ ստանդարտ թիրախային շուկան հիմնականում սոցցանցերն են, ուր համաճարակային հարձակումներ են կատարում վնասակար հղումներով, տեսանյութերով, ծրագրերով՝ հատկապես պոռնոգրաֆիկ բնույթի։
(?) Ինչպե՞ս անել, որ վտանգներով լի գալիք 2012-ին մեր համակարգիչները և տեղեկատվությունը չվտանգվեն։
(!)Պետք է միշտ ուշադիր լինել, թե ինչ հղում ես սեղմում, ինչ ֆայլ է և այլն։ Լավ է, երբ օպերացիոն համակարգը լիցենզիոն է կամ գոնե բաց կոդով գրված (open source): Որքան քիչ լինեն ոչ օրինական ծրագրերը, այնքան ապահով կլինի։ Բացի այս ամենից, հակավիրուսային ծրագիրը պետք է մշտապես թարմացնել, ունենալը քիչ է։ Այսքանը որ արվի, դրախտ կլինի։

(?)Как Вы оцениваете уровень защищенности армянских сайтов?
(!)В какой-то мере в 2011 году этот уровень несколько поднялся. Более состоятельные компании наконец-то поняли, что для обеспечения информационной безопасности необходимы большие затраты. Однако, с другой стороны, есть множество сайтов, которые несерьезно относятся к безопасности, да и не обладают достаточными средствами. Это нормальный процесс. Общая динамика и тенденции года вели к тому, чтобы задуматься безопасности. Растущее день ото дня число хакерских атак научило пользователей ценить важность информационной безопасности.
Однако во многих случаях безопасность зачастую является скорее не столько задачей сайтов, сколько хостингов. В 2011 году самым массовым атакам подверглись именно хостинги, а не отдельные сайты. В Армении проблема хостингов еще далека от решения. По-моему, эта тема обсуждается намного меньше, чем тема безопасности сайтов. В обществе много говорят о безопасности сайтов, забывая о защите хостингов.
(?)По вашему мнению, какие хакерские атаки 2011 года были самыми крупными и впечатляющими?
(!)В Интернете на международном уровне самыми серьезными были массовые хакерские атаки, осуществляемые группировкой “Anynomous”. Им удалось взломать как государственные и правительственные сайты, так и сайты крупнейших компаний. Однако следует отметить, что данная группировка совершала не варварские или финансовые атаки, а скорее в какой-то мере боролась за свободу в Интернете. Их можно назвать киберанархистами.
Ну а в Армении в 2011 произошли две серьезные кибератаки. В начале года, в январе, около 200 сайтов, находящихся на одном сервере, подверглись атаке турецких хакеров. Другая массовая атака произошла сравнительно недавно, в ноябре. Азербайджанские хакеры взломали более 100 сайтов, также находящихся на одном сервере. Фактически, в обоих случаях налицо проблема безопасности хостинга.
(?)А предприняли ли армянские хакеры ответные действия?
(!)Да, было несколько незначительных действий со стороны армянских хакеров, направленных против азербайджанских СМИ и общественного телевидения. Это были показательные атаки, чтобы показать, мол, мы тоже можем. Армянские хакеры не занимаются киберварварством.
(?)Каковы Ваши прогнозы на 2012 год? Какие вирусы и вредоносные программы будут “популярны” среди хакеров?
(!)Уязвимость в основном возникает там, где есть достаточно большой рынок. Например, мобильные телефоны или планшеты, операционная система Android, которая сегодня является самой перспективной. Наиболее уязвим также рынок электронной коммерции, онлайн-banking. Именно здесь, с точки зрения хакеров, есть смысл сделать серьезные инвестиции.
Учитывая тот факт, что в Армении электронная коммерция только начинает развиваться и становиться частью повседневной жизни, рано или поздно мы также можем стать объектами подобных хакерских атак. Социальные сети также являются мишенью для вредоносных ссылок, видеоматериалов, программ, особенно порнографического характера.
(?) Как обезопасить наши компьютеры от подобных вредоносных программ и атак в будущем 2012 году?
(!)Нужно быть внимательными, не открывать подряд все ссылки и файлы. Хорошо, если операционная система лицензионная или хотя бы написана открытым кодом (open source). Чем меньше будет нелицензионных программ, тем надежнее будут защищены все системы. Кроме всего этого, антивирусную программу необходимо периодически обновлять, недостаточно ее только иметь. Если все это сделать правильно, проблем не будет.