NASA-ի Կեպլեռ կոչվող աստղադիտակը հայտնաբերել է Երկրի մեծության երկու մոլորակ, որոնք պտտվում են դեղին աստղի շուրջ։ Նրանց համակարգում կա առնվազն հինգ մոլորակ։ Դրանք գտնվում են Արեգակնային համակարգից 1000 լուսային տարի հեռավորության վրա։ Այս մասին հայտնում է Ria.ru-ն։
«Կեպլեռ ծրագրի նպատակը հենց Երկրի նման մոլորակների հայտնաբերումը և ուսումնասիրումն է։ Այն, որ մենք կարողացել ենք Երկրի չափերով մոլորակներ հայտնաբերել, մեր նպատակի մեծ քայլերից է»,-ասել է գիտնականների խմբի ղեկավար Ֆրանսուա Ֆրեննին ԱՄՆ-ի աստղաֆիզիկայի կենտրոնից։
Կեպլեռ աստղադիտակը գտել է հազարավոր թեկնածու մոլորակներ, որոնցից շատերը իրենց չափերով նման են եղել Երկրին։ Վերջերս NASA-ն հաստատեց Կեպլեռ 22բ-ի պոտենցիալ բնակելի մոլորակը, որը երկու անգամ մեծ է Երկրից։
Իսկ այսօր հայտնաբերած երկու մոլորակները Կեպլեռ 20ե-ն և Կեպլեռ 20Ֆ-ը բնակեցման համար հարմար չեն, քանի որ այնտեղ աննկարագրելի տաք է՝ +727 տաքություն։

Телескоп "Кеплер" NASA обнаружил две планеты, получившие обозначения Kepler-20e и Kepler-20f, сходные по своим параметрам с Землей, которые вращаются вокруг желтой звезды, по размерам сопоставимой с Солнцем. В этой системе наблюдается, как минимум, пять планет. Они находятся на расстоянии 1000 световых лет от Солнечной системы. Об этом сообщает Ria.ru.
“Цель программы “Кеплер” – обнаружение и изучение планет, похожих на Землю. То, что мы смогли найти планету, сходную по размерам и условиям с Землей, уже огромный шаг к достижению этой цели”,- сказал руководитель группы ученых Франсуа Фрессин из Гарвард-Смитсоновского центра астрофизики в штате Массачусетс США.
К настоящему моменту "Кеплер" обнаружил около 1 тысячи планет-кандидатов, десять из них близки по размерам к Земле и обращаются в "зоне жизни". Недавно NASA подтвердила существование Kepler-22b – самой маленькой планеты из всех, обращающихся в середине "зоны жизни" вокруг звезды, похожей на Солнце.
А обнаруженные 20 декабря планеты обозначения Kepler-20e и Kepler-20f непригодны для жизни, поскольку температура на поверхности планет достигает +727 градусов.