Այսօր Մայքրոսոֆթ ընկերության և Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի միջև կնքվեց համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հուշագիր։ Այս հուշագրով ՀՊՃՀ-ն և Մայքրոսոֆթը կսկսեն երկարաժամկետ համագործակցություն, որի շրջանակներում ՀՊՃՀ-ում կհիմնվի Մայքրոսոֆթի ՏՏ ակադեմիա։
Մայքրոսոֆթ ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը նշեց, որ հուշագիրը կնքվում է գլոբալ Մայքրոսոֆթի հետ և ոչ թե հայաստանյան ներկայացուցչության։
Մայքրոսոֆթի ՏՏ ակադեմիան հանդիսանալու է վերապատրաստման և միջազգային հավաստագրման կենտրոն։ «Պոլիտեխնիկի ուսանողները կկարողանան ոչ միայն վերապատրաստվել, այլև հանձնել քննություն և ստանալ սերտիֆիկատ։ Մենք կտրամադրենք համալսարանին մեր ծրագրային ապահովումը մեծ զեղչերով՝ 80-ից 90%: Բացի դրանից մենք ՀՊՃՀ-ին տրամադրում ենք 10 000-ից ավելի անվճար live@edu էլեկտրոնային փոստերի համակարգը և մի շարք այլ կրթական գործիքներ»,-նշեց Գրիգոր Բարսեղյանը։
Ըստ նրա, ուսանողները հնարավորություն կստանան ունենալ միաժամանակ մեկ կամ ավելի Մայքրոսոֆթի հավաստագրեր, որը աշխատանքի ընդունվելու համար մեծ առավելություն է։ «Հայաստանի ՏՏ ոլորտը պրոֆեսիոնալների մեծ կարիք ունի։ Եթե երիտասարդը, որը դիմում է աշխատանքի, ունենում է Մայքրոսոֆթի սերտիֆիկատ, ապա առանց հարցազրույցի ընդունվում է աշխատանքի»,-ավելացրեց նա։ Մայքրոսոֆթի ՏՏ ակադեմիայում հնարավոր է լինելու վերապատրաստվել տարբեր մասնագիտացումներում՝ սկսած ՏՏ անվտանգությունից մինչև ծրագրային ապահովում։
ՏՏ ակադեմիայում հավաստագրման թրեյնինգների կարող են մասնակցել ոչ միայն ՀՊՃՀ ուսանողները, այլև բոլոր ցանկացողները։

21 декабря между компанией “Miсrosoft” и Армянским государственным политехническим университетом был подписан меморандум совместной реализации образовательных программ. Этим меморандумом АГПУ и “Miсrosoft” положат начало долгосрочного сотрудничества, в рамках которого в АГПУ будет основана Академия ИТ компании “Miсrosoft”.
Глава представительства “Microsoft” в Армении Григор Барсегян отметил, что меморандум подписан с основной компанией “Miсrosoft”, а не с ее представительством в Армении.
Академия ИТ будет представлять собой центр переподготовки и международной сертификации. “Студенты политехнического университета смогут не только пройти переподготовку, но и сдать экзамен и получить сертификат. Мы предоставим университету наше программное обеспечение с большими скидками в 80-90%. Кроме того, мы предоставим более 10 000 бесплатных систем электронных почт live@edu, а также ряд образовательных инструментов”, – отметил Григор Барсегян.
По его словам, студенты получат возможность получить один или несколько сертификатов “Miсrosoft”, что будет большим преимуществом при поступлении на работу. “Армения сильно нуждается в специалистах сферы ИТ. Имея в наличии сертификат компании “Miсrosoft”, можно будет без собеседования устроиться на работу”,- добавил он. В Академии “Miсrosoft” можно будет пройти переподготовку по разным специальностям сферы: от безопасности ИТ до программного обеспечения.
В тренингах сертификации Академии ИТ могут принять участие не только студенты АГПУ, но и все желающие.