Հակոբ Ղազանչյանը չի ցանկանում այլևս առաջադրելու իր թեկնածուությունը Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահի պաշտոնում: Նրա խոսքով այն խանգարում է իր թատերական գործունեությանը: Ղազանչյանը, մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ հնարավոր է նա մինչև իր ժամկետի լրանալուց էլ շուտ հրաժարվի այդ տեղից, եթե լինի լավ թեկնածու: Նա ասաց, որ ժամանակ է պետք, որպեսզի նոր ղեկավար ձևավորվի: «Ես չեմ պատրաստվում մինչև խոր ծերություն մնալ այդ աթոռին», ասաց Ղազանչյանը: Նրա խոսքով, նա զբաղված է նոր նախագծերով և փառատոներին մասնակցելով:
Հակոբ Ղազանչյանը միությունը ղեկավարում է 2007 թ-ից: Նա հանդիսանում է նաև Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը: Դեկտեմբերի 19-ին ՀԹԳՄ 14-րդ համագումարի ընթացքում, որը տեղի է ունենում 2 տարին մեկ, Ղազանչյանն ընտվեց միաձայն:

22 Декабрь 2011 - 11:37 AMT
Акоп Казанчян больше не желает переизбираться на пост председателя Союза театральных деятелей Армении. Он считает, что это мешает театральной деятельности. Во время пресс-конференции в Ереване Казанчян отметил, что, возможно, он откажется от этой должности до истечения ее срока, если найдется подходящий кандидат. Он сказал, что для этого необходимо время. “Я не собираюсь до глубокой старости оставаться в этом кресле”, – сказал Казанчян. Он намерен заняться новыми проектами и участвовать в различных фестивалях.
Акоп Казанчян руководит Союзом театральных деятелей Армении с 2007 года. Он также является художественным руководителем ереванского Театра юного зрителя. 19 декабря в ходе 14-го съезда Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян переизбран на пост председателя СТДА.