Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր «Կրթական հիմնադրամ» ծրագրի շրջանակներում 50 ուսանողի շնորհեց ուսման վարձը վճարելու համար անհրաժեշտ գումարը։ «Կրթական հիմնադրամ» ծրագիրն իրականացվում է 2010-ից, որի շրջանակներում 150 ուսանողի ուսման վարձ է վճարել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը։ Այս տարի ավելացան ևս 50 ուսանող։ Ծրագրում ընդգրկված են հատուկ կարիքներ ունեցող ծնողազուրկ, 5 և ավելի անդամներից բաղկացած սոցիալապես անապահով ընտանիքներում ապրող, հաշմանդամ ծնողներ ունեցող 1-ին և 2-րդ կուրսի ուսանողներ։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ կապահովի այս 200 ուսանողների ուսման վարձերը մինչև ուսման ավարտը։
Այսօր կայացած միջոցառման ժամանակ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտնեց, որ գալիք տարի, եթե ՎիվաՍել-ՄՏՍի հնարավորությունները թույլ տան, ծրագրում ընդգրկված ուսանողների թիվը կավելանա։

In Education Fund Project framework, VivaCell-MTS will cover tuition fees for 200 1st and 2nd year students from economically vulnerable families.
VivaCell-MTS scholarship program aims to provide students with a supported access to university education by covering their educational fees during the whole period of their study. The outreach program will help boost their educational attainment and improve their social and psychological conditions.
“The scholarship will be provided to 200 of the most socially vulnerable students to support their access to education. This project is being implemented as part of our efforts to help our country eradicate poverty by giving young people an opportunity to gain professional knowledge and skills,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.