Վերածննդի դարաշրջանի մեծ գեղանկարիչ Միքելանջելոյի ձեռագրերն ու ճեպանկարները այսուհետ կարելի է դիտել iPad-ով։ National Geographic-ը Վատիկանի գրադարանի և իտալական մարքեթինգային ընկերություն Froggy-ի հետ համատեղ թողարկել են iPad ծրագիր։
Vatican Latin Codex 3211 կոչվող ծրագրում ներառված են 111 ձեռագրեր թվագրված 1534-ից 1563-ը։ Ծրագիրը պարունակում է նաև նրա գրած նամակները, էսսեները, պոեմները և ճեպանկարները։ Այս մասին հայտնում է ANSA-ն։ Բացի այս ամենից ծրագիրը պարունակում է Վատիկանի գրադարանի պատմության մասին ֆիլմ։
Միքելանջելոն արվեստի պատմություն է մտել որպես քանդակագործ և որմնանկարիչ։ Նա նաև հայտնի է իր բանաստեղծություններով, որոնք բավականին ճանաչված էին իր կենդանության օրոք։ Նրա բանաստեղծություններից 300-ը մինչ օրս պահպանվել են։

A collection of writings and drawings by Renaissance great Michelangelo is now available on iPad thanks to a new app put together by the Vatican Library, the National Geographic Channel and Italian marketing firm Froggy, ANSA reported.
"The digital version of Vatican Latin Codex 3211, made up of 111 parchments dating from 1534 to 1563, contains letters, essays, poems and sketches," the Vatican said.
Among other things, the codex has the original versions of many poems later gathered into the painter and sculptor's famed verse collection, the Canzoniere.
"The compositions were written on single sheets of paper which were later compiled into a sort of note-book," the Vatican said.
"Anyone who downloads the application from Apple's app store can flick through the document digitally. There are also comments on the manuscript and a film telling the story of the Vatican Library as well as describing the treasures it contains".