Դեկտեմբերի 23-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը մեկնարկեց հայտնի շախմատիստ Հակոբ Մոկացյանի 90-ամյակին նվիրված մրցաշարը: Մրցաշարին մասնակցում են պատանիներ և վետերաններ: Նրանք մրցում են արագ շախմատում, յուրաքանչյուրը երկուական պարտիա է խաղալու սպիտակ և սև խաղաքարերով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանն ասել է, որ Մոկացյանը հսկայական ավանդ ունի հայկական շախմատի զարգացման գործում: «Ես նրա սանն եմ և շատ բան եմ սովորել նրանից: Մոկացյանը 1960-ականներին բացեց առաջին մասնագիտացված շախմատի դպրոցը, ինչը նպաստեց այս մարզաձևի զարգացմանը Հայաստանում: Եվ այսօր մրցում են նրա սաներն ու պատանի շախմատիստները, որոնք այժմ սովորում են շախմատի դպրոցում»,-ասել է Լպուտյանը:

Tournament dedicated to 90th birthday of prominent Armenian chess player Hakob Mokatsyan kicked off in Tigran Petrosyan chess house, December 23.
The tournament welcomes young players and veterans participating in rapid chess.
In a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, Vice President of the Armenia Chess Federation Smbat Lputian stressed Mokatsyan’s contribution to the development of Armenian chess.
“In 1960 Mokatsyan opened the first specialized chess school, which fostered development of this sport discipline in Armenia. His students and young players studying at the chess school are performing today,” Lputian said.