ԽՍՀՄ ժողովրդական դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը բեմ է դուրս եկել 10-ամյա ընդմիջումից հետո, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Արվեստի անվանի գործիչը հանդես է եկել փիլիսոփա և պետական գործիչ Լուցի Անեյ Սենեկայի դերում «Ներոնի և Սենեկայի ժամանակների թատրոն» ներկայացման մեջ: Այն առաջին անգամ ցուցադրվել է դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայի դրամատիկ թատրոնում, որը գլխավորում է հայտնի դերասանը:
Առաջնախաղից հետո վարպետը պարգևատրվեց Ռուսաստանի լրագրողների միության «Պատիվ. Արժանապատվություն. Պրոֆեսիոնալիզմ» պատվո նշանով նշանակալի պրոֆեսիոնալ նվաճումների, պրոֆեսիոնալ և քաղաքացիական էթիկայի բարձր նորմերի հաստատման համար:
Ջիգարխանյանը նախկինում արդեն հանդես է եկել այդ դերում Էդվարդ Ռադզինսկու պիեսում Մայակովսկու անվան թատրոնում, այն ժամանակ վարպետը մարմնավորեց կայսր Ներոնի կերպարը:
Մամլո ասուլիսում Ջիգարխանյանը խոստովանեց, որ ճշգրիտ չի կարող ասել, թե ինչու որոշեց բեմ դուրս գալ տևական դադարից հետո: «Դա հատուկ, կհանդգնեմ ասել ֆիզիկահոգեբանական վիճակ է»,-ասել է նա՝ խոսելով պիեսի ընտրության մասին: «Շատ եմ սիրում այդ հեղինակին,-խոստովանել է վարպետը:-Ես խաղացել եմ նրա բոլոր ստեղծագործություններում: Նա ժամանակակից թատերերգության ականավոր հեղինակներից է»:
Ջիգարխանյանը փայլուն կերպով մարմնավորեց փիլիսոփա Սենեկայի կերպարը: Հին Հռոմի մթնոլորտն էին ստեղծում պատմական դարաշրջանի ոճն ու ոգին վերարտադրող դեկորացիաներն ու զգեստները: Ինքը Ջիգարխանյանն առանձնացրեց «լավ բեմադրված խորեոգրաֆիան»:
Պիեսը բեմադրվել է Մոսկվայում, Պրահայում, Նյու Յորքում, Կոպենհագենում ու Տորոնտոյում:
Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին՝ Ջիգարխանյանն ասաց, որ թատրոնում աշխատում են Սարոյանի «Իմ սիրտը լեռներում է» բեմադրության վրա: «Ես տեսել եմ այդ ներկայացումը Երևանում և կարծում եմ, որ այն մի քանի շերտեր, մակարդակներ ունի, ինչպես ցանկացած լավ դրամատուրգիա: Ուստի ինձ համար հետաքրքիր կլինի այն բեմադրել»,-ասել է նա:

Народный артист СССР Армен Джигарханян после десятилетнего перерыва снова вышел на сцену, сообщает ИТАР-ТАСС. Именитый деятель искусств выступил в роли философа и государственного деятеля Луция Аннея Сенеки в спектакле "Театр времен Нерона и Сенеки". Он был впервые показан в субботу вечером 24 декабря в Московском драматическом театре, возглавляемом знаменитым актером.
После премьерной постановки мэтр был награжден почетным знаком Союза журналистов России "Честь. Достоинство. Профессионализм" за выдающиеся профессиональные достижения, утверждение всей своей деятельностью высоких норм профессиональной и гражданской этики.
Джигарханян уже играл в этой пьесе Эдварда Радзинского в Театре имени Маяковского. Тогда маэстро воплощал образ императора Нерона.
На пресс-конференции Джигарханян признался, что не может сказать точно, почему решил выйти на сцену после десятилетнего перерыва. "Это особое, осмелюсь сказать, физико-психическое состояние", – отметил он, говоря о выборе пьесы. "Очень люблю этого автора, – признался мастер. – Я переиграл все его произведения. В современной драматургии он наиболее выдающийся автор".
Во время двухактового представления Джигарханян блестяще воплотил драматический образ философа Сенеки, беспрерывно удерживая внимание заполненного до отказа зрительного зала.
Особую атмосферу Рима времен Нерона создавали декорации и костюмы в стиле той исторической эпохи. Сам Джигарханян отдельно отметил "очень хорошо поставленную хореографию спектакля". Пьеса была поставлена в Москве, Праге, Нью-Йорке, Копенгагене, Торонто.
Говоря о дальнейших творческих планах, Джигарханян сообщил, что в театре работают над постановкой пьесы Уильяма Сарояна "В горах мое сердце" (1939). "Я видел эту пьесу в Ереване и думаю, что она имеет несколько уровней, как и любая хорошая драматургия. Поэтому мне интересно было бы ее поставить", – поделился он.