Իտալիայում ապրող հայազգի քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը ակնկալում է, որ 2012 թ-ին չի իրականանա մայաների աշխարհի վերջի մասին կանխատեսումները: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում քանդակագործը նշեց, որ 2011թ-ը խաղաղ և ստեղծագործական էր իր համար: Իտալիայում բացվեց իր համար ամենանշանակալից մարմարե քանդակը, Շուշիում կազմակերպվեց քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը, Ֆլորենցիայում բացվեց իր անհատական ցուցահանդեսը:
Բացի վերը նշված ակնկալիքներից, Ավետիսը 2012-ին ակնկալում է Շուշիում շարունակել քանդակի սիմպոզիումը, Երևանում կերտել Կարեն Դեմիրճյանի արձանը: Եկող տարի Կանադայի Տորոնտո քաղաքում կբացվի իր ստեղծած հուշարձանը: Ավետիսը, ով Երևան է եկել Ամանորը դիմավորելու համար, ասում է, որ հիմա հապաղելու և արկածախնդրության ժամանակներ չեն. «Իմ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն, խորիմացություն և ճկունություն` հիմնված ազգային արժեքների վրա: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:

26 Декабрь 2011 - 14:06 AMT
Проживающий в Италии армянский скульптор Виген Аветиснадеется, что в 2012 году не сбудутся предсказания майя относительно конца света. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net скульптор отметил, что 2011 год был для него спокойным и творческим. В Италии была открыт самый значимый для него мраморный памятник, в Шуши был организован первый международный симпозиум скульптуры, во Флоренции открылась его персональная выставка.
Помимо всего этого, Аветис ждет от 2012 года продолжения участия в симпозиуме в Шуши, а также мечтает поставить в Ереване памятник Карену Демирчяну. В будущем году в Торонто также откроется памятник, созданный скульптором.
Аветис, приехавший, чтобы встретить Новый Год в Ереване, говорит, что сейчас не время для авантюр, но и мешкать нельзя. “Я желаю своему народу мира, мудрости и терпения, основанных на наших национальных ценностях. Поздравляю всех с Новым Годом и Рождеством”.