Հունվարի 25-26 Բաքվում կկայանա «Եվրատեսիլ-2012» երգի մրցույթի վիճակահանությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործայալությունը: Վիճակահանության արդյունքում կհաստատվի, թե հայտավորված երկրներից որոնք են ելույթ ունենալու մայիսի 22-ի, և որոնք մայիսի 24-ի կիսաեզրափակիչներում: Մինչ այդ կկազմվի «ESC-2012» մասնակից երկրների ցուցակը:
Ամեն տարի վիճակահանությանը մասնակցում են մրցույթի մասնակից եկրների պատվիրակությունների ղեկավարները: Այդ գործընթացը կարելի է դիտել «Eurovision.tv» և որոշ հեռուստաալիքների ուղիղ եթերով: Երկրների հերթականության համարները հայտնի կդառնան հերթական վիճակահանությունից հետո, որը կկայանա որոշ ժամանակ անց: «Եվրատեսիլ-2012» կիսաեզրափակիչները ծրագրվում է իրականացնել մայիսի 22-24, իսկ եզրափակիչը` մայիսի 26-ինՙ:

26 Декабрь 2011 - 16:10 AMT
25-26 января в Баку состоится жеребьевка в связи с песенным конкурсом «Евровидение-2012», сообщает агентство «РИА-Новости». В результате жеребьевки будет определено, какие страны, представляемые на конкурсе, будут выступать в двух полуфиналах 22-го и 24 мая. До того времени будет составлен список участвующих в «ESC-2012» стран.
Ежегодно в церемонии жеребьевки принимают участие руководители делегаций стран-участниц. Этот процесс можно наблюдать в прямой трансляции по «Eurovision.tv» и нескольким телеканалам. Порядковые номера стран станут известны после очередной жеребьевки, которая состоится через некоторое время. Полуфиналы «Eurovision-2012» планируется провести 22-24 мая, а финал – 26 мая.