Apple-ը թողարկել է «Սուրբ Ծննդյան 12 օր» ծրագիրը, որն առաջարկում է անվճար երգեր, տեսահոլովակներ, գրքեր և ծրագրեր Կանադայի և Եվրոպայի քաղաքացիներին: Այս մասին հաղորդում է Apple Insider-ը:
Ծրագիրը տոների սկիզբն է ազդարարում: Արդեն չորրորդ տարին է, ինչ Apple-ը թողարկում է «Սուրբ Ծննդյան 12 օր» ծրագիրը: Այն կարելի է ներբեռնել iTunes-ից:
Ծրագիրը գործում է դեկտեմբերի 26-ից հունվարի 6-ը և ամեն օր iOS օգտագործողներին ուրախացնում նոր անվճար թվային բովանդակությամբ:
Apple-ը հայտնել է նաև, որ ծրագրից կարող են օգտվել նաև այն iTunes օգտագործողները, ովքեր չունեն iOS սարք: Նրանք կարող են բաժանորդագրվել ամենօրյա նամակների և ներբեռնել բովանդակությունն իրենց համակարգիչ:

Apple has once again launched its 12 Days of Christmas app to mark the start of its annual holiday promotion that offers free songs, music videos, apps and books to residents of Canada and parts of Europe.
Since the promotion does not extend to U.S.-based customers, the app is only available to download from iTunes stores in Canada, the U.K., and a few other select European nations.
Now in its fourth year, the 12-day promotion runs from December 26 to January 6 and surprises users of the app with a free digital download from iTunes each day. This year's giveaway begins with a free copy of Coldplay's live EP from the recent Apple-sponsored iTunes Festival in London.
The album, like each day's freebee, will only be available to download for 24 hours, Apple says. iTunes users who don't have an iOS device can also sign up for daily email alerts and access the content through iTunes on a computer, Apple Insider reported.