27 Դեկտեմբեր 2011 - 10:38 AMT
Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց մարզական տարին: 2011 թվականին Հայաստանի մարզիկները տարբեր առաջնություններից և միջազգային մրցաշարերից վերադարձել են 135 մեդալով, որից 34-ը ոսկե, 37-ը արծաթե և 64-ը բրոնզե:
«Նախորդ տարի մեր մարզիկները նվաճել են 157 մեդալ: Մեդալների թվի նվազումը ոչ թե նախարարության վատ աշխատանքի արդյունքն է, պարզապես այլ երկրների ֆեդերացիաներն էլ են սկսել մեդալների համար պայքար ծավալել: Այդուամենայնիվ, 2011 թվականը համարում եմ բավարար»,- ասել է Պետրոսյանը:
2012 թվականին նախարարությունը պետական բյուջեից ստանալու է 4 մլրդ դրամ, ինչը, Պետրոսյանի խոսքով, չի բավարարի բոլոր ֆեդերացիաներին: «Պետբյուջեից ստացվող գումարը չի ավելացել, քանի որ չկան համապատասխան միջոցներ: Տարին օլիմպիական է լինելու, և կարծում եմ, որ անհրաժեշտության դեպքում պահուստային ֆոնդից էլի գումար կտրամադրվի»,- ընդգծել է նախարարը:

27 декабря во время встречи с журналистами министр спорта и по делам молодежи РА Артур Петросян подвел итоги уходящего спортивного года. В 2011 году армянские спортсмены с различных первенств и международных турниров вернулись, привезя с собой 135 медалей, 34 из которых – золотые, 37 – серебряные и 64 – бронзовые.
“В прошлом году наши спортсмены завоевали 157 медалей. Снижение количества медалей не говорит о неудовлетворительной работе министерства, попросту спортивные федерации разных стран также стали активнее бороться за медали. Несмотря на это, считаю работу министерства в 2011 году удовлетворительной”, – сказал Петросян.
В 2012 году Министерство спорта и по делам молодежи РА получит из госбюджета 4 миллиарда драмов, что, по словам Артура Петросяна, недостаточно для расходов федераций. “Средства, поступающие из госбюджета, в этом году не увеличатся, а наступающий год будет олимпийским, и, считаю, в случае необходимости, из резервного фонда будет предоставлена дополнительная сумма”, – подчеркнул министр.